banner39

AA muhabiri Ukrayna'da alıkonuldu

Ukrayna'nın Lugansk kentindeki olayları izleyen Anadolu Ajansı Foto Muhabiri Ali Atmaca, Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından alıkonuldu.

Balkanlar 02.06.2014, 22:45 02.06.2014, 22:50
AA muhabiri Ukrayna'da alıkonuldu

Ukrayna'nın doğu kenti Harkov'dan Lugansk'a giden Atmaca'nın bulunduğu otobüs, kente 20 kilometre mesafedeki kontrol noktasında Rus yanlısı ayrılıkçılarca durduruldu. Otobüstekilerin kimliklerini kontrol eden ayrılıkçılar, Atmaca ile yanındaki bir Türk vatandaşın pasaportlarına el koydu ve otobüsten indirdi.

Lugansk'ta "istihbarat birimine götürüleceklerini" söyleyen Rus yanlısı ayrılıkçılar, Atmaca'nın fotoğraf makinesi ile eşyalarına da el koydu.

Atmaca ile beraberindeki Türk vatandaşı, istihbarat birimi olarak kullanılan binadayken, sabah saatlerinde ayrılıkçılarla çatışma yaşayan Ukrayna ordusu hava harekatı başlattı. Ukrayna uçaklarından atılan bir bomba iki Türk vatandaşının tutulduğu binaya isabet etti.

Ayrılıkçılar telaşla binayı terk ederken, Atmaca da fotoğraf makinesini alarak binadan kaçmayı başardı.

TRABLUS'TA AA MUHABİRİNE ATEŞ AÇILDI

Libya'nın başkenti Trablus'ta Anadolu Ajansı ekibine kimliği belirsiz kişilerce ateş açıldı.

Trablus'ta görev yapan  AA muhabirleri Samet Doğan ve Muhammed Mdalla'ya işlek bir caddede çekim yaptıkları sırada, seyir halindeki bir araçtan ateş açıldı. AA ekibinin yara almadan atlattığı saldırı sonrası caddede kısa süreli panik yaşandı.

Kasım ayında da Trablus'ta bir gösteriyi takip eden AA ekibi çatışmanın ortasında kalmış,  AA foto-muhabiri Bülent Doruk bir grup gösterici tarafından darp edilmişti. Fotoğraf makinası gasp edilen ve hafif yaralanan Doruk, güvenlik güçleri tarafından olay yerinden uzaklaştırılmıştı. Aralık ayında  AA Libya temsilcisi Bülent Şahin Erdeğer ve AA muhabiri Muhammed Nacim ise çatışmaların ortasında kalmıştı.

Dışişleri Bakanlığı, 26 Mayıs'ta Türk vatandaşlarının zorunlu kalmadıkça Libya’ya seyahat etmekten kaçınmaları konusunda uyarı yapmıştı.

Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan duyuruda, Libya’nın doğusunda silahlı gruplar arasında son günlerde özellikle Bingazi ve çevresinde çatışmaların yaşanması ve bu olayların başkent Trablus’ta da bazı yansımalarının olduğu hatırlatılmıştı. Bu dönemde zaruri olmayan hallerde Türk vatandaşlarının Libya’ya gitmekten geçici olarak imtina etmeleri uyarısında bulunulmuştu.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?