ABD, Kırım referandumunu tanımıyacak

Amerika Birleşik Devletleri'nin Ukrayna büyükelçisi Geoffrey Pyatt düzenlediği basın toplantısında Ukrayna ve Kırım'daki sorunun savaş dışı yöntemlerle çözülmesi gerektiğini söyledi, ülkesinin Kırım'da yapılacak referandumu tanımayacağını açıkladı

ABD, Kırım referandumunu tanımıyacak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Ukrayna büyükelçisi Geoffrey Pyatt Ukrayna ve Kırım'daski gerginliği ve Rus işgalini değerlendirdi.

Geoffrey Pyatt düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne vurgu yaparak ülkede yaşanan krizin barışçil yollarla çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

Pyatt'ın konuşmasından satır başları şu şekilde, "Bu krizin askeri bir çözümü yok, bizim amacımız bir yandan Rusya'nın meşru çıkarlarını tanırken Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü de koruyacak bir çözüm bulmak. FBI ve Adalet Bakanlığı, Viktor Yanukoviç döneminin "kleptokrasisini" araştırmak ve mümkün olan ne varsa kurtarmak için Ukrayna hükümeti ile birlikte çalışıyorlar. Ukrayna, Rus gazına olan bağımlılığını verimliliği iyileştirerek düşürüyor. Kırım Ukrayna'nın parçasıdır ve öyle kalmalıdır, nokta. ABD, Kırım'daki sözde referandumun sonuçlarını tanımaya hazır değil. Donetsk'ten Lviv'e, Ukraynalılar Rusya'ya "ülkemizi rahat bırakın" diyor."

Pyatt, askeri seferberliğin söz konusu olduğunu ancak devam eden üst düzey diplomatik görüşmeler sebebiyle bunlardan açıkça bahsedemeyeceğini söyledi. 

REFERANDUMU TANIMAYACAĞIZ

ABD büyükelçisi Pyatt Kırım'da yapılması planlanan referandumun geçersiz olacağını ve bu referandumu tanımayacaklarını söyledi. Kırım'da yapılacak referandumun, Rusya'nın Kırım'ı işgalini meşru kılmak için bir kılıf olarak kullanıldığını belirten Pyatt Rusya'nın bu adımdan geri dönmesi gerektiğini söyledi.

Pyatt ABD Başkanı Barack Obama'nın geçtiğimiz haftasonunu Avrupalı liderlerle müzakere yaparak geçirdiğini söyledi. Referandumun yapılması halinde Rusya'ya uygulanacak yaptırımların ağırlaştırılacağını dile getiren Pyatt, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün korunmasının öncelikli konu olduğunu söyledi.

Ukrayna'nın geçici Başbakanı Arseniy Yatsenyuk'un önümüzdeki Çarşamba günü Washington'a bir ziyaret yapması bekleniyor. Yatsenyuk, ziyaretinde Obama ile de bir görüşme yapacak.

 LAVROV: ÇÖZÜM İÇİN ABD'YE TEKLİFLER SUNDUK

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'daki krizi karşılıklı diyalog içerisinde çözmek için ABD'ye çeşitli teklifler sunduklarını söyledi. 

Lavrov bugün televizyondan yaptıpı açıklamda, Ukrayna'daki krizin çözümü için Rusya Güvenlik Konseyi'nin hazırladığı teklifleri ABD'ye gönderdik. Biz bölgedeki krizi uluslararası yasalar ve diyalog çerçevesinde çözmek istiyoruz dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2014, 17:26
banner53
YORUM EKLE

banner39