banner39

AB'den Kırım Tatar televizyonunun kapanmasına tepki

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Tatarlara ait TV'nin kapatılmasının Kırım Tatarlarını hedef alan gözdağı ve zulümün daha geniş bir göstergesi olduğunu söyledi

Balkanlar 02.04.2015, 11:10 02.04.2015, 11:10
AB'den Kırım Tatar televizyonunun kapanmasına tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği, Kırım Tatar televizyonunun (ATR) Rus makamlarınca kapanmaya zorlanmasına tepki gösterdi.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, yaptığı yazılı açıklamada Kırım Tatar televizyonunun baskınların ve çalışanlarına saldırıların ardından kapanmasının ve Kırım Tatarlarının diğer medya kuruluşlarının faaliyetlerinin zorla sonlandırılmasının "ifade özgürlüğünün bariz bir ihlali ve Kırım Tatarlarını hedef alan gözdağı ve zulümün daha geniş bir göstergesi olduğunu" vurguladı.

Mogherini, "Kırım halkı medya çoğulculuğuna engelsiz erişimi hak ediyor. Kırım Tatar televizyonunun yayın hakkının derhal iade edilmesi ve Kırım'da yaşayanların temel hak ve özgürlüklerine tam saygi gösterilmesi çağrısı yapıyorum" ifadesine yer verdi.

2006 yılından itibaren Türkçe, Rusça ve Ukraynaca yayın yapan ATR televizyonu, Kırım'ın geçen yıl Rusya tarafından ilhakının ardından yayın izni için defalarca başvurmasına rağmen Rus denetim kurumundan onay alamayınca dün gece yayınlarına son vererek kapanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?