banner39

AGİT, Donetsk ve Lugansk'tan gitmeyecek

AGİT, Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk ve Lugansk kentlerindeki güvenlik eksikliğinden dolayı bölgeye heyet göndermek için durumu değerlendirmeleri gerektiğini duyurdu

Balkanlar 03.06.2014, 13:44 03.06.2014, 13:44
AGİT, Donetsk ve Lugansk'tan gitmeyecek

Ukrayna'nın Donetsk bölgesinde geçen hafta kaybolan iki Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) gözlemci grubuyla henüz irtibat kurulamadı.

AGİT Ukrayna misyonu Basın Sözcüsü Michael Bochurkiv, “Son bilgiye göre 26 Mayıs öğleden sonra irtibat kaybedilen Donetsk’te gözetim misyonunu yapan dört gözlemci Donetsk bölgesinde bulunuyor. Onlarla irtibat kurmaya çalışıyoruz” dedi.

İkinci gözlemci grubunun Starodonetsk’te 29 Mayıs tarihinde silahlı insanlar tarafından esir alındığını ve o zamandan beri onlarla irtibat kesildiğini belirten Michael Bochurkiv, “Bu grup dört gözlemci ve bir tercümandan oluşuyor” diye kaydetti.

Michael Bochurkiv, Donetsk ve Lugansk bölgelerinde AGİT’in gözetim misyonlarının görev yapmaya devam edeceğini kaydetti. Bochurkiv, “Bölgede görev yapmaya devam edeceğiz, ancak bundan dolayı durumu güvenlik açısından yeniden gözden geçirmemiz gerekecek” dedi.

AGİT gözlemcileri, Ukrayna’nın doğusunda defalarca Rusya yanlısı ayrılıkçıların saldırısına uğradı ve kaçırıldı. AGİT’in 7 askeri gözlemcisi 25 Nisan’dan 3 Mayıs tarihine kadar rehin tutuldu. 28 Mayıs’ta 11 kişilik bir grup AGİT gözlem grubu daha serbest bırakıldı. 26 ve 29 Mayıs’ta kaçırılan 2 AGİT gözlemci grubu hala rehin tutuluyor.

Kaynak: QHA

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?