banner39

Alimler: Yetişmiş insan problemi var

İslam dünyasının birbiriyle iletişimi planlanmalı, İslami eğitim ve yetiştirme kavramı gerçek ihtiyaçlar doğrultusunda tekrar ele alınması gerektiğ belirtildi.

Balkanlar 14.04.2013, 19:04 14.04.2013, 19:04
Alimler: Yetişmiş insan problemi var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Saray Bosna Üniversitesi ile Hira Dergisi işbirliğiyle düzenlenen Siyeri Nebi Perspektifi’nde İdeal insan ve İdeal Toplum Konferansı, ikinci gün yapılan oturumlarla sona erdi.

Konferansın ikinci gün oturumuna katılan Uluslararası Afrika Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hasan Mekki, İslam medeniyetinde eğitim sistemi ve camilere yönelik bir yeni bir yaklaşıma ihtiyaç duyulduğunu vurguladı."Camiler ve medreseler her türlü aktivite ve aksiyonun merkeziydi. İslam dünyasının birbiriyle iletişimi planlanmalı, İslami eğitim ve yetiştirme kavramı gerçek ihtiyaçlar doğrultusunda tekrar ele alınmalıdır. Kalplerimizle akıllarımızın yeniden programlanması, dünya Müslümanlarının kalplerinin karşılıklı inşası için çalışılmalıdır.” diye konuştu.

Suudi Arabistan’dan gelen Profesör Cemal Havşebi, İslam dünyasının modern toplum hayatında yaşadığı en büyük problemin ‘yetişmiş insan ve toplum’ eksikliği olduğunu vurguladı. Müslümanların sahip oldukların medeniyet ve kültürel miraslarını iyi anlatamadıklarını kaydeden Profesör Havşebi, “İman ve sevgi eksikliğimizi giderirsek, dünya ile doğru iletişim kurarsak mirasımızı daha iyi anlatabiliriz.Bugün içinde yaşadığımız Müslüman toplumların en büyük eksikliği eğitim. Ve bu sorun İslam dünyasında hiçbir ulus ile sınırlanmayacak, bir millet ile sınırlanmayacak şekilde insanlığın sorunudur. İslam ümmeti bugün yetişmiş insan topluma sahip değil maalesef. Değişen dünyaya ve sistemlere ayak uydurmak için eğitimde net bir vizyonunuz olmalı. Hizmet hareketi ve Fethullah Gülen Hocaefendi’nin teşvik ettiği eğitim ve okullar bu eksikliklerin ortadan kaldırılması adına çok önemli tecrübe ve örnektir.” şeklinde konuştu.

Bosna Hersek’ten Profesör Zuhdija Hasanoviç, sağlıklı bir toplum oluşturmanın ön koşulunun bireyin maneviyatı olduğunu vurgulayarak, kendine yabancılaşma ve büyük bir ahlaki kriz ile boğuşan insanlığın, ruh dünyası güçlü insan yetiştirmesi, maneviyatının bir kez daha farkına varması gerektiğinin önemini anlattı.

Konferansa Tunus’tan katılan Profesör Ahmet Galul, Tarihsel koşullar ve Hz. Muhammed (sas) misyonu başlıklı bir sunum yaptı. Dinin amacının karışıklık ve başıbozukluğu önlemek olduğunu aktaran Profesör Galul, düşünce ve eylem açısından insanlığın gördüğü en mükemmel modelin Hz.Peygamber olduğunu, günümüz insanının da ancak onun sünneti çerçevesinde doğru bir şekilde eğitilmesiyle buhranlardan kurtulabileceğini kaydetti. Galul, eğitim ve diyalog faaliyetleriyle İslam dünyasına yeni bir perspektif sunan Hizmet hareketi için ise, “sivil ve sosyal ilişkilerin güçlendirilmesini’ sağlayan başarılı bir yapı değerlendirmesinde bulundu.

Saraybosna Üniversitesi ve Hira Dergisi işbirliği ile düzenlenen Siyeri Nebi Perspektifi’nde İdeal İnsan İdeal Toplum konferansında iki gün boyunca Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in(sav) hayatı rehberliğinde modern dünyanın sorunlarına çözüm önerileri konuşuldu. Türkiye, Bosna Hersek, Mısır, Suudi Arabistan, Cezayir, Fas, Sudan gibi ülkelerden gelen 30’a yakın alim Avrupa’nın kalbindeki en büyük Müslüman topluluğun bulunduğu Bosna Hersek’te uluslar arası bir konferans gerçekleştirmenin yanında Saraybosna ve Mostar’ın tarihi ve kültürel zenginliklerini de yakından görme imkanı buldu. Konferansta konuşan isimler, Fethullah Gülen Hocaefendi ve Hizmet hareketinin Bosna Hersek başta olmak üzere dünya çapında tanındığına vurgu yaptı.

Konuşmacılar Hocaefendi’nin Peygamber Efendimizin sünneti çerçevesinde insanlığın fikri bunalımlarına yol gösteren onlarca esere imza attığını, dünyanın dört bir yanında açılan eğitim kurumlarını teşvik ederek, ideal insan yetişmesi adına çağımızın önemli alim ve aksiyon adamı olduğunu kaydetti.

 

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?