banner39

Almanya Ukrayna'ya İHA ve asker gönderecek

Almanya, Ukrayna'nın doğusuna AGİT'e destek olarak İHA ve asker göndermeye hazırlanıyor

Balkanlar 04.10.2014, 15:21 04.10.2014, 15:21
Almanya Ukrayna'ya İHA ve asker gönderecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'nın, Ukrayna'nın doğusundaki ateşkesi gözetleyici Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'na (AGİT) destek için insansız hava araçları ve asker göndermeye hazırlandığı bildirildi.

Alman Haber Ajansı'na (DPA) göre, Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Meclis Savunma Komisyonu üyesi milletvekillerini, Alman ordusunun öngörülen AGİT misyonu ile ilgili cuma günü bilgilendirdi. Leyen, "Bizim ortak hedefimiz, Ukrayna'nın doğusunun istikrara kavuşması ve barış sürecine yol açması" dedi. 

Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Alman hükümetinin Fransa ile birlikte AGİT ile görüşmelerde bulunduğu ve AGİT'in görevini yerine getirmede nasıl etkili şekilde desteklenebileceğinin ele alındığı bildirildi. 

Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'nin dün Paris ziyareti kapsamında, Fransız hükümeti yetkilileri ile görüşmelerde bulunduğu, AGİT'e verilmesi muhtemel destek için yasal ve siyasi sorunların çözülmesi gerektiği kaydedildi. 

Bild gazetesi de aralarında paraşütçü komandoların da bulunduğu yaklaşık 200 askerin Bremen yakınlarındaki askeri üste AGİT kapsamında olası görev için hazırlandığını iddia etti. Söz konusu haberde 150 askerin insansız hava araçlarının kullanımından, 50'sinin de koruma amaçlı görev yapacağı ileri sürüldü. Ancak kaç Luna tipi insansız hava aracı ve Alman askerin Ukrayna'nın doğusundaki kriz bölgesine gönderileceği henüz öğrenilemedi.

Luna tipi insansız hava aracı, fotoğraf ve video çekip anında yer istasyonuna aktarabiliyor. Alman ordusu, 80 Luna tipi insansız hava aracına sahip.

Almanya ve Fransa, eylül ayında Ukrayna-Rusya sınırının kontrolü ve ateşkesin izlenmesi amacıyla insansız hava araçları (İHA) konuşlandırılmasıyla ilgili inceleme yapmak üzere bölgeye bir ekip göndermişti. 

AGİT'in ateşkes izleme misyonu kapsamında İHA'lar ile silahlı Alman askerleri gönderilmesi için hükümet tarafından onay gerekiyor.

Öte yandan, Alman hükümeti Ukrayna'nın doğusuna 100'den tırdan fazla yardım gönderdi.

Almanya Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 10 milyo avro değerinde yardımın ekim ayı içinde kriz bölgesine ulaştırılmasının beklendiği kaydedildi. 

Gönderilen malzeme arasında mobil mutfaklar, ısıtıcılar, jeneratörler, su ve mazot depoları, kışlık kıyafet ve battaniyeler bulunduğu belirtildi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?