banner39

Anna Politkovskaya cinayetinde iki müebbet

Rus gazeteci Anna Politkovskaya'yı öldürdüğü suçlamasıyla yargılanan kişilerden ikisine müebbet hapis cezası verildi

Balkanlar 09.06.2014, 17:06 09.06.2014, 17:25
Anna Politkovskaya cinayetinde iki müebbet

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Gazeteci Anna Politkovskaya cinayeti davasında yeni bir gelişme oldu. Politkovskaya'yı öldürmekle suçlanan kişilerden ikisine müebbet hapis cezası verildi.

2006 yılında araştırmacı gazeteci Anna Politkovskaya'yı öldürmekle suçlanan 2 kişi ömür boyu hapis, diğer 3 kişi ise 12 yılla 20 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

Araştırmacı gazeteci ve insan hakları savunucusu 48 yaşındaki Anna Politkovskaya, Moskova'da 2006 Ekim'inde süpermarket alışverişinden evine dönerken, apartmanının önünde vurularak öldürülmüştü.

Bir dönem Rus yönetiminin Çeçenistan'da yaptığı insan hakları ihlallerini araştıran, yolsuzlukların üzerine giden Politkovskaya'nın öldürülmesi, sadece Rusya'da değil, uluslararası camiada da tepkiye yol açmıştı.

Yıllar süren soruşturmada Çeçenistan kökenli 5 kişiyi suçlu bulan mahkeme, verdiği cezaları açıkladı.

Tetiği çeken saldırgan ile suikasti planlayan amcasını ömür boyu hapis cezasına çarptıran mahkeme, yardım eden diğer 3 kişiyi 20 yıla varan hapis cezasıyla cezalandırdı.

Uluslararası Af Örgütü, daha önce yaptığı açıklamada, cinayete azmettirenler ortaya çıkarılmadıkça, adaletin yerini bulmuş olmayacağını bildirmişti.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?