banner15

Arnavut ve Rumelili vatandaşlara 24 Haziran çağrısı

Makedonya'daki BESA hareketi Türkiye’de gerçekleşecek 24 Haziran seçimleri öncesinde Türkiye’de yaşan Arnavut ve Rumeli kökenli vatandaşlara çağrıda bulundu

Arnavut ve Rumelili vatandaşlara 24 Haziran çağrısı

Kasım 2014 tarihinde “yerli, özgün ve özerk” mottosuyla kurulan ve katıldığı ilk seçimlerde 5 milletvekili çıkartma başarısını gösteren BESA (Ahde Vefa) Hareketi Genel Başkanı Afrim Gashi Timebalkan’a özel açıklamlarda bulundu. Yerel seçimlerden sonra parti içinde yaşanan bölünmeden hukuki sürece, BESA’nın hükümete katılmasından yeni Kültür Bakanı Asaf Ademi’ye, Makedonya – Türkiye ilişkilerinden Türkiye’deki 24 Haziran seçimlerinde Rumelililere oy çağrısına kadar gündemdeki pek çok konuyu konuştuğumuz haberimizi ilgilerinize sunuyoruz.

Kasım 2014’te Makedonya’daki Arnavut entellektüeller tarafından kurulan BESA (Ahde Vefa) Hareketi’nin, Makedonya’da yozlaşmış olan siyaset sahnesine bir yenilik katmayı amaçlayan entellektüel bir çaba olduğunu belirten BESA Hareketi Genel Başkanı Afrim Gashi, “Zirâ genel itibariyle ülkemizde, özelde ise Arnavut siyaset sahnesinde ilk defa Makedonya’nın devlet yapısını oluşturan unsurlara entelektüel bir meydan okumada bulunan ve siyaset ile temsiliyette yeni standartların oluşmasını talep eden bir opsiyon ortaya çıkmış oldu. 2015 yılında kamuoyunun gündemine oturan “bombalar” sürecine denk gelen BESA Hareketi, suç, yolsuzluk, nepotizm ve dönemin Makedonya siyasi yapılanmalarının tüm olumsuz yönleriyle mücadele eden bir parti olarak temayüz etti” ifadelerini kullandı.

Parti olarak takındıkları bu tutumun seçmen tarafından teveccüh görerek 6o bin oy ile BESA’nın ülkenin 4. En büyük partisi, Arnavut siyasi bloğunun da 2. En büyük partisi konumuna geldiğini kaydeden Afrim Gashi, “O dönemde bizler 7 milletvekiline tekabül eden oy sayısı aldık, ancak seçim modelinin çarpıklığı ve Devlet Seçim Komisyonu’nun manipülasyonlarının neticesinde, parlamento grubumuzu oluşturan 5 milletvekiliyle yetinmek zorunda kaldık. Bu durum, daha önce Makedonya’da herhangi bir siyasi partinin ulaşamadığı bir başarıydı. Tüm bu yaşananlar, BESA’dan rahatsız olan pek çok çevrelerde ciddi bir tedirginlik yarattı ve aynı çevreler fırsatını bulup aramıza nifak tohumları ektiler” şeklinde konuştu.

Bu nifak ve ayrışmaların 2018 yılının Ocak ayında ayyuka çıktığını belirten BESA Genel Başkanı Gashi, “Ben “suçlular” hakkında konuşmayı istemiyorum, zirâ artık bunun bir önemi de kalmamıştır, lâkin bu parçalanmayı kurgulayanların tam da yumuşak karnı hedef aldıklarını – doğrusu BESA’nın eski başkanıyla darbeyi vurduğunu belirtmek isterim. Her halükârda, bizim artık onlarda mahkeme nezdinde devam eden siyasi yapılanmamızın ismi hususundaki süreç dışında hiçbir ortak noktamız yoktur” dedi.

“BESA’nın fikrî sahipleri olduğumuz gibi hukuki sahibiyetini de elde edeceğimizden eminim”

7 Haziran 2018 Perşembe günü, İstinaf Mahkemesi’nin, partinin ismi konusunda Asliye Mahkemesi’nin eski başkan Bilal Kasami lehine karar verdiği davaya ilişkin kararını bozduğunu ve yeniden görülmek üzere davayı tekrar Asliye Mahkemesi’ne iade ettiğini vurgulayan Gashi, “Bu bağlamda mevcut argümanlar ile mutlak çoğunluğu ve diğer taraftan da onlar tarafından evraklarda yapılan sahteciliği göz önünde bulundurduğumuzda, adaletin yerine geleceği ve bizlerin BESA’nın fikrî sahipleri olduğumuz gibi hukuki sahibiyetini de elde edeceğimizden ziyadesiyle emin olduğumu ifade etmek isterim. Ayrıca, daha önce de ifade ettiğim üzere siyasi yapılanmaları mühürler değil, fikir, program ve sürecin taşıyıcıları gerçek anlamda siyasi yapılanma yapar. Bunlar birbirinden ayrı olarak düşünülemeyen parçalardır” açıklamlarında bulundu.

“Makedonya’nın hayati sürecinde hangi tarafta olduğumuzu kanıtlamak istedik”

BESA Hareketi’nin hükümet koalisyonuna katılmasıyla ilgili konuşan Afrim Gashi Makedonya’nın tarihi bir dönemeçten geçtiğini belirterek, “Önümüzdeki günlerde veya aylarda Makedonya’nın kaderi belirlenecektir. Bizler de bu hayati süreçte hangi tarafta olduğumuzu kanıtlamak istedik. Dolayısıyla, isim sorununun çözülmesi sürecine ve aynı zamanda ülkemizin NATO’ya üye olması ile AB ile müzakerelere başlamasına yardımcı olmak amacıyla bu dönemde parlamenter çoğunluk ile birlikte hareket edip yürütme erkinde yer almaya karar verdik” ifadelerini kullandı.

“Hükümette yeni değerler sisteminin, yolsuzlukla mücadelenin ve nitelikli kadroların öne çıkmasının anlamdaşı olmayı hedeflemekteyiz”

“Hangi bakanlıklarla hükümette temsil edileceğimiz veya kaç bakanlıkla temsil edileceğimiz önemli değildi” diyen Gashi, “Bizim için önemli olan sürecin bir parçası olmaktı, yürütme erkindeki temsiliyet ise daha ziyade semboliktir. Bizler hükümette yeni değerler sisteminin, yolsuzlukla mücadelenin ve nitelikli kadroların öne çıkmasının anlamdaşı olmayı hedeflemekteyiz. Mevcudiyetimizle hükümete yeni bir anlayış dahil olmaktadır ve bunun vatandaşlarımız tarafından da takdir edileceğini ümit ediyorum” şeklinde konuştu.

BESA Hareketi’nden Kültür Bakanlığına atanan Asaf Ademi’nin ofisindeki çalışma masasına Türk bayrağını koyması ve gelen eleştirilere ilişkin Gashi, “Bizler geçmişte de söylemiştik, şimdi de bunu söylüyoruz: biz farklıyız! BESA Hareketi sıralarından atanan Kültür Bakanı da istisna teşkil etmez. Yürütme erkinde yer alan bizler, seçici ve ayrımcılıkçı davranamayız, bizler birleştirici ve bütünleştirici olacağız” dedi.

“Kültür Bakanının ofisindeki Türk Bayrağı, Makedonya Türklerine ve Türkiye devletine saygımızın nişanesidir”

Gashi konuyla ilgili görüşlerini, “Bu doğrultuda, Kültür Bakanı’nın ofisinde yer alan ulusal bayrağımız ve ülkemiz ile ulusumuzun müttefikleri olan ABD ve AB bayrakları yanı sıra Türk bayrağı da, bizlerin Makedonya’daki Türk topluluğunu ve hem ülkemiz hem de tüm Balkan coğrafyasında yaşayan Arnavutların güçlü bir müttefiki olan Türk Devleti’ni de saygıladığımızın bir nişanesidir Eleştirenler, kin ve nefret dilinin zihin dünyamızda yeri olmadığını ve bize karşı dostâne yaklaşımı olan tüm kesimlerle işbirliğine açık olmayı arzuladığımızı bilmelidirler. Önyargıların ve basmakalıp klişelerin bizim dünyamızda yeri yoktur” sözleriyle açıkladı.

“Hepimiz Türkiye’yi işbirliği yapmamız gereken doğal bir müttefik olarak addetmeliyiz”

Genel Başkan seçildiği 18 Şubat kongresindeki Türkiye sözlerini hatırlatarak sorduğumuz Makedonya – Türkiye ilişkileri hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Sorusuna Gashi, “Sorunun cevabı kanaatimce sorunun içinde mevcut. Türkiye, bizler gibi AB üyeliğini hedefleyen bir ülkedir ve bir NATO üyesi olarak hem devletimiz hem de Balkanlarda yaşayan soydaşlarımızın her dâim yanında olması hasebiyle desteğini kanıtlamıştır. Buna bir de ekonomik, kültürel, eğitim v.b. alanlardaki işbirliği imkânlarını da eklediğimizde, kanaatimce hepimiz Türkiye’yi işbirliği yapmamız gereken doğal bir müttefik olarak addetmeliyiz” yanıtını verdi.

Altı asırlık ortak tarihin de ortak bir mirasın varisi olduğumuzu gösterdiğini söyleyen Afrim Gashi, “Bu mirasın en belirgin özellikleri de birlikte yaşama, karşılıklı saygı ve hoşgörü anlayışıdır. Dolayısıyla bizler perspektifimizi doğru okumalıyız. Ortak Avro-Atlantik istikametimiz ve hem devletler hem de halklar arasındaki dostluk, Türkiye’nin bizlerin önemli bir ortağı olması açısında son derece yeterli sebepler olduğu kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki Arnavut ve Rumelili vatandaşlara 24 Haziran çağrısı

Türkiye’de gerçekleşecek 24 Haziran seçimleri öncesinde Türkiye’de yaşan Arnavut ve Rumeli kökenli vatandaşlara çağrıda bulunan BESA Hareketi Genel Başkanı Afrim Gashi, “Şunu da eklememe müsaade edin lütfen, Türk devletinin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın genelde tüm Balkanlardaki Arnavutlar ve özelde de Makedonya devleti için sunmuş olduğu destekler ve yaptıklarını göz önünde bulundurarak, günümüzde Türkiye’de yaşayan tüm Arnavutlara ve diğer Rumeli kökenli vatandaşlara bu gayretleri takdir etmeleri ve bunu da 24 Haziran seçimlerinde kullanacakları oy vasıtasıyla sandığa yansıtmaları çağrısında bulunuyorum” dedi.

Timebalkan haber portalının Balkan Türklerinin gerçeklerini yansıtan pencere olduğunu ifade eden Afrim Gashi, “Ayrıca haber portalınızın hiçbir etnik, dini veya siyasi ayrım yapmaksızın tüm halklara açık olduğunun ve dolayısıyla bu sebepten ötürü de çalışmalarınızın takdire layık olduğunu da da belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Gashi, “Bayram arefesinde olmamız hasebiyle, tüm Müslümanların da Ramazan Bayramı’nı tebrik ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

 Kaynak: Time Balkan

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2018, 17:15
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48