Arnavutluk 102 yaşında |FOTO

Arnavutların en önemli milli bayramı olan ve 28 Kasım'da kutlanan "Bayrak günü" etkinlinlikleri kapsamında, Avlonya kentinde tören düzenlendi

Arnavutluk 102 yaşında |FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arnavutların en önemli milli bayramı olan ve Arnavutluk'un bağımsızlığının ilan edildiği 28 Kasım "Bayrak günü" Arnavutluk'ta coşkuyla kutlanıyor. Bu kapsamda, Arnavutluk'un Avlonya kentinde, ülke bağımsızlığının 102. yıl dönümü dolayısıyla resmi tören düzenlendi.

Törene Arnavutluk Cumhurbaşkanı Buyar Nişani, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Meclis Başkanı İlir Meta, Savunma Bakanı Mimi Kodheli, Arnavutluk Ordusu Genelkurmay Başkanı General Yeronim Bazo, Avlonya Belediye Başkanı Shpitim Gyika ile çok sayıda kişi katıldı.

Avlonya kenti kırmızı ve siyah renklere bürünürken, meydanlar da bayrak ve balonlarla süslendi. Kutlamalar kapsamında, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Avlonya'da bulunan bağımsız Arnavutluk'un kurucusu olan İsmail Kemal Bey'in anıt mezarını ziyaret etti. Rama, mozeleye çelenk bırakarak, saygı duruşunda bulundu.

Avlonya kentinde düzenlenen törenin ardından, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Nişani, Akçahisar kentinde "Tarih geleceği konuşuyor" konulu konferans düzenledi. Bayrak Günü, Arnavutluk'un yanı sıra Arnavut nufusun yoğun bulunduğu Kosova'da ve Makedonya'da da kutlanıyor.

Arnavutluk, 28 Kasım 1912 tarihinde Avlonya kentinde düzenlenen Arnavut Kongresi'nde, 500 yıldır parçası olduğu Osmanlı Devleti'nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etti. Londra'da 20 Aralık 1912 yılında düzenlenen Büyükelçiler Konferansı'nda Arnavutluk'un bağımsızlığı kabul edilirken, Londra Barış Anlaşması ile Arnavutluk 30 Mayıs 1913 yılında resmi olarak devlet kabul edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 20:04
banner53
YORUM EKLE

banner39