banner39

Arnavutluk'ta bin Ladin tartışması

El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in 1995 yılında Suudi Arabistan heyeti ile birlikte Arnavutluk'ta bulunduğuna yönelik iddia, ülkede tartışma konusu oldu

Balkanlar 06.08.2015, 18:44 07.08.2015, 12:07
Arnavutluk'ta bin Ladin tartışması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Öldürülen El Kaide lideri Usame bin Ladin şimdi Arnavutluk gündeminde. İddia, Arnavutluk eski basbakanı Sali Berişa'nın, Usame bin Ladin ile 1995 yılında Arnavutluk’ta görüştüğü yönünde. İddianın sahibi ise Yugoslavya’nın eski devlet başkanı Slobodan Miloşeviç'in Lahey'de eski Yugoslavya için kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nde yargılandığı dönemde verdiği ifade.

O dönem pek gündeme gelmeyen El Kaide'nin eski liderinin, Suudi hükümetinin bir heyetle Arnavutluk'a geldiği iddiası, İngilizce yayın yapan bir blog tarafından yeniden gündeme getirilince, tartışma başladı.

Tartışmaların odağındaki isim olan 1992-1997 arasında Arnavutluk devlet başkanı ve 2005 - 2013 yılları arasında da ülkede başbakanlık yapan Sali Berişa basına yaptığı açıklamada, bunun Yunan ve Sırp medyası  tarafından uydurulmuş bir haber olduğunu söyledi. Sali Berişa, "Usame bin Ladin'in Arnavutluk'ta bugüne kadar olmamıştır. Arnavutluk'a geldiği iddiası sadece banal ve tekrarlanan bir kurgu" ifadesini kullandı.

Eski başbakan Berişa, "Usame bin Ladin, 1995 yılında Arnavutluk'u ziyaret eden üst düzey Suudi resmi heyet ya da başka birileriyle Arnavutluk'a hiç girmemiş. Aynı zamanda bu iddia çok komik, yaygın olarak bilinen gerçek şu  ki o zamanlarda Suudi Arabistan krallığı da, Usame bin Ladin tarafından düşman ilan edilmiş" dedi.

Yugoslavya’nın eski devlet başkanı Slobodan Miloşeviç, Lahey'de eski Yugoslavya için kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nin (USSM) yargılandığı dava duruşmasında, Usame Bin Ladin’in bir dönem Arnavutluk’ta olduğunu ileri sürmüştü.

Slobodan Miloşeviç, savaş suçlarından dolayı yargılanmasının Balkanlar’da terörü daha da alevlendireceğini öne sürerek, önceki Amerikan yönetiminin, Kenya ve Tanzanya’daki Amerikan büyükelçiliklerinin bombalanmasından sorumlu tutulan Bin Ladin’in yakalanması için kendisinden yardım istediğini ve Suudi teröristin Arnavutluk’ta olduğunu bildiğini iddia etmişti.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?