banner39

Arnavutluk'ta gergin seçim ortamı

Arnavutluk'ta 8 Mayıs'ta yapılacak yerel seçimler öncesinde ülkedeki siyasi gerginlik artıyor.

Balkanlar 19.04.2011, 04:57 19.04.2011, 04:57
Arnavutluk'ta gergin seçim ortamı

Arnavutluk'ta 8 Mayıs'ta yapılacak yerel seçimler öncesinde partilerin seçim kampanyası gergin ortamda başlarken, geçen süre içinde iktidardaki Demokratik Parti ile anamuhalefet Sosyalist Parti taraftarları arasında sık sık kavga çıktı.

Son olarak bugün başkent Tiran'a 40 kilometre uzaklıktaki Durres kentinin Sukth bölgesinde parti bayraklarının asılması sırasında meydana gelen olayda, Sosyalist Parti yanlısı bir kişinin, Demokratik Parti yanlılarınca yaralandığı bildirildi.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bamir Topi, ülkedeki siyasi gerginlik konusunda yaptığı açıklamada, ''8 Mayıs'ta yapılacak yerel seçimler süreci tüm taraflarca kabul edilmeli. 8 Mayıs'ta 'kabul edilmeyen seçimler' tarihine son verilmeli. Arnavutluk, demokratik standartlar temelinde seçimleri düzenleme potansyaline sahiptir. Partilerin seçim kampanyası sırasında baskı eylemleri meydana gelmemeli. 8 Mayıs seçimlerinden sonra ülkemizde partiler ve kurumlar arasında işbirliğin yeni bir sayfası açılmalıdır'' ifadelerini kullandı.

Başbakan Sali Berişa da, ''tüm vatandaşların seçim kampanyaları sırasında her tür gerginlikten uzak durması, gerginliğe izin verilmemesi'' çağrısında bulundu.

Berişa'nın açıklamasında, ''Seçim kampanyası, Arnavutluk vatandaşlarının manevi değerlerine dayanmalı, vatandaşlar birbirine iyi niyet ve anlayış göstermeli. Özgür vatandaşların ülkesi olan Arnavutluk'ta vatandaşlar birbirine ve serbest oya saygı göstermeli'' ifadeleri yer aldı.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?