Arnavutluk'ta Sarı Saltuk sempozyumu

Sarı Saltuk'un Balkanlar'a gelişinin 750. yılı nedeniyle başkent Tiran'da sempozyum düzenlendi

Arnavutluk'ta Sarı Saltuk sempozyumu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Arnavutluk'un başkenti Tiran'da, ''Sarı Saltuk-Balkanlar Meclisi'' konulu uluslararası sempozyum düzenlendi.

Arnavutluk Bektaşi Topluluğu Başdedesi Edmond Brahimaj'ın himayesinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Geleceğin Alternatifi Derneği (ALSAR) ve Uluslararası Kalkınma İşbirliği Derneği (UKİD) tarafından, Tiran'daki International Otel'de, Sarı Saltuk'un Balkanlar'a gelişinin 750. yılı nedeniyle düzenlenen sempozyuma, Arnavutluk Müslüman Cemiyeti Başkanı Selim Muça, Kosova Müslüman Cemiyeti Başkan Yardımcısı Kazım Kazımi, Karadağ İslam Birliği yetkilisi Omer Kayaşa, TİKA Tiran Koordinatörü Birol Çetin, Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Hasan Sevilir Aşan, ALSAR Başkanı Mehdi Gurra, UKİD Başkanı Musa Serdar Çelebi ile Türkiye ve bölge ülkelerinden akademisyenler katıldı.

Sempozyuma Türkiye'den katılan akademisyenler ise yaptıkları sunumlarda Ormanlı arşivlerindeki Sarı Saltuk'a ait bilgileri katılımcılarla paylaştı.

Sempozyuma katılanlar, Kruya şehrinde Sarı Saltuk'a ait olduğu öne sürülen türbe ile Kruya Kalesi içindeki Dolma Tekkesi'ni ve Fuşe-Kruya şehirleri arasındaki Şemeni Baba Tekkesi'ni ziyaret edecek.

''Sarı Saltuk-Balkanlar Meclisi'' başlıklı uluslararası sempozyumun ilki geçen yıl Romanya'nın Köstence kenti yakınlarındaki Babadağ kasasabında düzenlenmişti.

BALKANLARIN ''HACI BEKTAŞ VELİ'Sİ: SARI SALTUK''

Hacı Bektaş Veli'nin müritlerinden olan ve yaklaşık 750 yıl önce Balkanlar'a gelen Sarı Saltuk, bölgenin İslam'la buluşmasına öncülük eden bir alperendir. Ahmet Yesevi geleneğinin temsilcisi olan Sarı Saltuk, Balkanlar'ın İslamlaşmasının ve Türkleşmesinin de öncüsü olarak biliniyor. 13. yüzyılda yaşamış olan Sarı Saltuk'un hayatını anlatan Saltukname'de, 12 mezarı olduğu belirtilmektedir. Sarı Saltuk, beylerin ve kralların mezarına sahip çıkmak isteyeceklerini söyleyerek her isteyene verilmek üzere birer tabut hazırlamalarını vasiyet etmiştir.

Sarı Saltuk'un hayatını anlatan Saltukname, Fatih Sultan Mehmet'in oğlu Cem'in şehzadeliği esnasında verdiği talimat üzerine "Ebu'l Hayr er-Rumi" tarafından yedi senelik bir çalışma sonucunda Türk sözlü geleneğinden toplanarak 1480 yılında tamamlanmış ve kitaplaştırılmıştır.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2013, 12:21
banner53
YORUM EKLE

banner39