banner39

Arnavutluk'un eski başbakanı ifade verdi

Arnavutluk'un eski başbakanlarından Sali Berişa, milletvekili Tom Doshi'ye yönelik suikast iddiaları dolayısıyla savcılıkta ifade verdi

Balkanlar 09.03.2015, 14:02 09.03.2015, 14:02
Arnavutluk'un eski başbakanı ifade verdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arnavutluk'un eski başbakanlarından Sali Berişa, milletvekili Tom Doshi'ye yönelik suikast iddiaları dolayısıyla savcılıkta ifade verdi.

Berişa, ifade sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, meselenin aydınlatılmasına katkıda bulunmak amacıyla savcılığın çağrısına olumlu yanıt verdiğini belirterek, savcılıkta verdiği ifadenin gizli kalacağını söyledi.

Başbakan, meclis başkanı ve içişleri bakanının söz konusu suikast senaryosunu altı ay boyunca gizli tuttuğunu ileri süren Berişa, "Devlet mafyası gibi, bu meseleyi kendi aralarında saklayarak, adalete teslim etmediler. Bu süre içerisinde de bu utanç verici senaryodaki önemli tanıkları ortadan kaldırmak için çalıştılar" ifadesini kullandı.

Berişa, meselenin siyasi birtakım amaçlar için gizli tutulduğunu belirterek, adaletin sağlanması için 12 Mart'ta protesto düzenlenmesi çağrısında bulundu.

NE OLMUŞTU?

Arnavutluk Sosyalist Partisi'nden ihraç edildikten sonra Başbakan Edi Rama'ya yönelik ağır eleştirilerde bulunan milletvekili Tom Doshi, Arnavutluk Meclis Başkanı İlir Meta'nın kendisini öldürtmek istediğini ileri sürmüştü.

İddialar üzerine harekete geçen Arnavutluk Başsavcılığı, ifadesini almak üzere Doshi'yi savcılığa çağırmış, ardından konuya ilişkin Başbakan Rama, Meclis Başkanı Meta, İçişleri Bakanı Saimir Tahiri de savcılıkta ifade vermişti.

Öte yandan, önceki gün de ana muhalefetteki Arnavutluk Demokratik Partisi, suikast iddiaları hakkındaki bilgileri gizlediklerini öne sürerek, İçişleri Bakanı Samir Tahiri ile Emniyet Genel Müdürü Artan Didi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?