banner15

Atina'daki cami yeri netleşti

Yunanistan'dan Atinalı Müslümanları sevindiren karar çıktı, yapılacak caminin yeri netleştirildi

Atina'daki cami yeri netleşti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunan hükümeti, Atina'ya cami yapılması konusunda bir adım daha attı. Savunma Bakanlığı, bir başkanlık kararını onaylayarak, Votanikos semtindeki Deniz Kuvvetleri'ne ait 17 dönümlük arsayı resmen cami için tahsis etti.

Yunanistan, Atina'da yaşayan on binlerce Müslümanın yıllarca sıkıntı çekmelerine sebep olan ibadet yeri konusunda nihai adımları atmaya hazırlanıyor. Müslümanları sevindirecek kesin karara göre cami, Votanikos semtindeki 17 dönümlük arsaya inşa edilecek.Avrupa'da ibadete açık camisi bulunmayan tek başkent olarak bilinen Atina'ya ekonomik krizin etkili olduğu bir dönemde, ilk yasal ibadet mekanının yapılması için yer sorunu da aşıldı. Savunma Bakanlığı, bir başkanlık kararı ile Votanikos bölgesindeki Deniz Kuvvetleri'ne ait araziden yaklaşık 17 dönümü, resmen cami için ayırma kararı verdi.Bundan sonra herşey, Yunan hükümetinin cami inşaatı için ilk kazmanın vurulması emrini vermesine kalıyor. Plana göre cami için tahsis edilen arsa, sağ ve soldan Deniz Kuvvetleri'ne ait arazilerle çevreleniyor. Cami için ayrılan arazinin sınırı, Deniz Yüksek Konseyi'nin kararıyla netleşti.

ELEFTEROTİPİYA: TÜRKİYE'NİN AÇILIMLARI ETKİLİ OLDU

Elefterotipiya gazetesinin haberine göre, Atina'ya cami yapılmasına ilişkin yer tahsisinin kesinleşmesi, birçok kişi tarafından Türkiye'nin son dönemdeki tutumuyla ilişkilendiriliyor. Atina, Türkiye'nin Heybeliada Ruhban Okulu ile Bizans kiliselerinin yeniden açılmasına karşılık vermek amacıyla, cami projesinin hayata geçirilmesinde adım atmayı sürdürüyor."Milliyetçi seslere" rağmen, Atina Belediyesi ile yapılan ilk görüşmelerde mutabık kalınan arsaya cami yapılacak. Deniz Kuvvetleri'ne ait arsanın ikiye bölünmemesi için Savunma Bakanlığı projenin gerçekleşmesine son ana kadar sıcak bakmıyordu. Ancak cami inşası için daha uygun başka arazi bulunamadı.Camiye karşı çıkan belli bazı çevreleri de alaycı bir dille eleştiren Elefterotipiya, "Belki bazıları Müslümanlar'ın Deniz Kuvvetleri tarafından sarılmasına olumlu gözle bakıyorlardır." yorumunda bulundu. Votanikos semtine caminin inşa edilmesi için Atina Belediye Başkanı Nikitas Kaklamanis de ısrar ediyordu. Atina'ya cami inşa edilmesine sadece LAOS ile bazı aşırı sağcı gruplar karşı çıkıyor.

500 KİŞİLİK CAMİ DÜŞÜNÜLÜYOR

Uzun yıllardan bu yana devam eden Atina'ya cami yapılmasına ilişkin bugünkü karar, 2006 yılında çıkarılmış yasaya dayanıyor. O yasaya göre cami 2009 yılı sonunda bitirilecekti. Başbakan Yorgo Papandreu, bu yıl caminin yapılacağına ilişkin bir kez daha bakanlar kurulu kararı çıkartmıştı.2006 yılında karara göre Votanikos semtinde yapılması düşünülen caminin 500 kişilik olması planlanıyor. Aynı kararda belirtilen 15 milyon Euro'luk inşa masrafları ise kamu kaynaklarından karşılanacak. 2 Müslüman ve 5 Hıristiyan olmak üzere 7 kişilik bir komite tarafından yönetilmesi düşünülüyor. Ancak Atina'da yaşayan Müslüman dernekleri, caminin daha büyük olmasını ve kültür merkezi de içermesini ısrarla vurguluyor.Caminin yapılması planlanan arazide, Deniz Kuvvetleri'ne ait süper market, benzin istasyonu gibi bölümlerin de yer aldığı bir alışveriş merkezi hizmet veriyor. Caminin inşa edilmesi planlanan arazi, Yunan meclisine yaklaşık 5 kilometre mesafede bulunuyor. İera Caddesi üzerinde bulunan araziye ulaşım oldukça kolay. Cami arazisine yaklaşık 700 metre uzaklıkta Eleona adlı metro durağı bulunuyor.Avrupa'da cami olamayan tek başkent konumundaki Atina'da on binlerce Müslüman ibadetlerini evlerde veya salonlarda yerine getirebiliyor. Bazen kilisenin tepkisi, bazen de hükümetlerin karar vermekte çekinmeleri cami inşası konusunu yıllardır askıda tutuyordu.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2010, 09:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48