banner39

Avrupa Konseyi Ukrayna'daki gelişmelerden endişeli

Avrupa Konseyi, Ukrayna'nın doğusunda yaşanan gelişmelerden endişeli olduklarını açıkladı. Konsey AGİT gözlemcilerinin de serbest bırakılması çağrısında bulundu

Balkanlar 01.05.2014, 15:28 01.05.2014, 15:47
Avrupa Konseyi Ukrayna'daki gelişmelerden endişeli

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Ukrayna'da uluslararası gözlemcilerin rehin alınmasından ''ciddi endişe duyduğunu'' açıkladı.

Komite tarafından yapılan yazılı açıklamada, rehinelerin derhal serbest bırakılması istendi. Yine aynı açıklamada, rehinelerin serbest bırakılması konusunda etkili olabilecek ilgili kişi ve kurumların acilen seferber olması çağrısı yapıldı.

Ukrayna'nın doğusundaki Slavyansk kentini kontrolünde tutan Rusya yanlısı ayrılıkçılar, 25 Nisan'da 8 Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT) askeri gözlemcisini alıkoymuş, yapılan görüşmelerin ardından birini diyabet hastası olduğu için serbest bırakmıştı.

Rusya yanlıları tarafından alıkonulan ekibin arasında Almanya, Danimarka, Polonya, İsveç ve Çek Cumhuriyeti'nden askeri gözlemcilerle 5 Ukrayna askeri yetkilisi de bulunuyor.

AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu'nun 120 gözlemcisi bulunuyor. Yakında bu sayının 300'e, daha sonra da 500'e yükseltilmesi planlanıyor.

 PUTİN: UKRAYNA ORDUSU GERİ ÇEKİLSİN

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefon görüşmesi yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusundaki gerginliğin ve şiddetin sona ermesi için Ukrayna ordusunun doğu ve güney bölgelerinden çekilmesi gerektiğini öne sürdü.

Kremlin'den yapılan açıklamada, Merkel'in ayrıca Putin'den, Rusya yanlıları tarafından esir tutulan AGİT gözlemcilerinin serbest bırakılması için yardım istediği duyuruldu. 

Almanya hükümet sözcülüğünden yapılan açıklamada da ikilinin görüşmesinde ağırlıklı olarak AGİT gözlemcilerinin durumunun konuşulduğu duyuruldu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?