Avrupa Parlamentosu Kosova tasarısını kabul etti

Strasburg’da toplanan Avrupa Parlamentosunca kabul edilen Kosova karar tasarısında, Kosova’nın Avrupa Entegrasyon sürecinin hızlandırılması ve güçlendirilmesi talep ediliyor

Balkanlar 05.02.2016, 11:25 05.02.2016, 11:25
Avrupa Parlamentosu Kosova tasarısını kabul etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Parlamentosu Kosova karar tasarısını onayladı. Karar tasarısı, 403 evet, 130 hayır ve 104 çekimser oy ile kabul edildi. Haberi, Entegrasyon Bakanı Bekim Çollakü, sosyal medya üzerinden duyurdu.

Strasburg’da toplanan Avrupa Parlamentosu Kosova karar tasarısında, Kosova’nın Avrupa Entegrasyon sürecinin hızlandırılması ve güçlendirilmesi talep ediliyor. Vize muafiyeti sürecinde, Kosova için 2016 yılında vize rejiminin kaldırılması için tarafların gerekli adımları atması isteniyor. Ülke adına bütün olumlu adımların sıralandığı karar tasarısında, yolsuzluk ve organize suçla mücadele için ise daha çok mücadele edilmesi gerektiğide vurgulanıyor.

Entegrasyon Bakanı Bekim Çollaku, Avrupa Parlamentosunun Strasburg’da Kosova Kararını onayladığını bildirdi. Çollaku, Kararın Kosova’nın Avrupa entegrasyonu sürecinin hızlandırılması ve güçlendirilmesine ait net talepleri içerdiğini belirtti.

Konuyla ilgili Bakan Çollaku Facebook’ta Avrupa Parlamentosunun Kosova Kararını benimsediğini, bu Kararda Vize Muafiyeti Yol Haritasının uygulanmasında kaydedilen ilerlemenin Avrupa Parlamentosu tarafından olumlu değerlendirilmesi yanısıra 2016 yılında vize rejiminin kaldırılması için tüm taraflardan gerekli faaliyetlerde bulunmasına da çağrı yapıldığını yazdı.

KARADAĞ SINIRI VE HALK AVUKATI BİNASI HALA BEKLİYOR

Avrupa Entegrasyonu Bakanı Bekim Çollaku, vize muafiyetine ait belirlenen sekiz kriterden altısının yerine getirildiğini ifade etti. Çollaku bu açıklamasını bugün konuyla ilgili Hükümet toplantısında rapor sunması sırasında yaptı.

Çollaku, yerine getirilmeyen iki kriterin daha önce olmayan Karadağ ile sınır belirlenmesi ve Halk Avukatı binası gibi konulara ait olduğunu söyledi.

Halk Avukatı binası söz konusu olunca tarafların bu konuda mantıklı olmalarını beklediklerini söyleyen Çollaku, hiçbir tarafa baskının yapılmaması gerektiğini vurguladı.

Karadağ ile sınır belirlenmesi söz konusu olunca ise Entegrasyon Bakanı, bu konunun vizeler önerilerinin alınması için bir engeli teşkil etmediğini belirtti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?