Avrupa'dan Kırım'a, ilhaktan sonra ilk ziyaret

Avrupa'dan bir heyet Kırım'a Rusya'ya katıldıktan sonra ilk defa ziyaret gerçekleştirecek...

Avrupa'dan Kırım'a, ilhaktan sonra ilk ziyaret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırım’a Rusya’ya ilhakından sonra Avrupa’dan ilk defa bir heyet ziyaret gerçekleştiriyor. Heyet, Fransız Ulusal Meclisi Dışişleri komisyonu üyesi Thierry Mariani liderliğindeki milletvekili ve siyasetçilerden oluşuyor.

RIA Novosti ajansı, Avrupalı heyetin ziyaretini Rus Duması Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ile İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutsky’nın de doğruladığını haber verdi. Habere göre, heyet "22 Temmuz akşamı Moskova'ya, 23 Temmuz'da ise Kırım’a hareket edecek.

Avrupalı heyetin Kırım’ın Rus yanlısı hükümeti liderleri Sergey Aksenov ve Vladimir Konstantinov’la görüşmeler yapacağı, Yalta şehrini ziyaret ederek şehir sakinleri ve turistler ile görüşeceği de bildirildi.

Daha önce, Ukraynalı yetkililer kendilerinin izni olmadan Rusya Federasyonu toprakları üzerinden Kırım'a gitmek isteyenlerin bazı sorunlarla karşılaşabileceklerini bildirmişti.

Rusya’da son kamuoyu araştırmalarına göre Kırım’ın bu ülkeye katılmasını olumlu değerlendirenlerin sayısı gittikçe azalıyor. Diğer anketler ise Rusların ülkedeki mevcut ekonomik ve siyasi durum hakkında çok karamsar olduklarını ve bunun nedeni olarak Kırım ve Ukrayna sorunlarını gördüklerini gösteriyor.

Bağımsız insan hakları aktivistleri ise Rusya’nın Kırım'ı ilhakı sonrasında yarımadada ihlallerin arttığını, işkence ve adam kaçırma olaylarının araştırılması gerektiğini vurguluyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2015, 14:48
banner53
YORUM EKLE

banner39