banner15

Bakü'de 'Müslüman Birliği' üyelerine gözaltı

Müslümanlar Birliği cemiyeti başkanının polis tarafından darbedilmesinin protesto gösterisi sırasında başkan yardımcısının da gözaltına alınması üzerine çıkan olaylarda 20 kişi gözaltına alındı

Bakü'de  'Müslüman Birliği' üyelerine gözaltı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan'da, Azeri polisinin bir Müslüman lideri gözaltına alması sonucu polis ve siviller arasında çatışma çıktı.

5 Kasım tarihinde akşam saatlerinde Azeri polisi Müslümanlar Birliği cemiyeti başkan yardımcısı Elçin Gasimli’yi gözaltına alarak Sabunçu emniyet müdürlüğüne götürdü.Tutuklamaya karşı çıkan Müslüman aktivistler emniyet binası önünde toplanarak gösteri düzenledi. Kalabalık ve polis arasında çıkan çatışmaya özel polis birlikleri de destek verince olaylar büyüdü.

Olaylar sırasında Müslümanlardan 20 kişinin tutuklandığı ve olay yerinin polis tarafından kuşatıldığı bildirildi.

Müslümanlar Birliği cemiyeti başkanı, ilahiyatçı Tale Bagirzade olayı kınadı ve yardımcısı Elçin Gasimli’nin haklarını ihlal edenlerin sorumlu olacaklarını bildirdi.

Bagirzade, "Biz Elçin Gasimli’nin derhal ve koşulsuz serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Böyle baskı ve aşağılama altında yaşamadansa onurla ölmek daha iyidir ", dedi.

Azeri yetkililer olay hakkında resmi açıklama yapmadı.

Olaylardan bir gün önce, Tale Bagirzade polis tarafından dövülerek, o ve arkadaşlarının Dağlık Karabağ şehitlerini anmak için düzenlemek istedikleri gösteri yürüşünden vazgeçmeleri isteniyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2015, 10:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35