banner39

Balkan Konferansı başladı

'Balkan Savaşlarından Balkan Barışına Konferansı' İstanbul'da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasıyla başladı başladı

Balkanlar 18.10.2012, 14:29 18.10.2012, 14:29
Balkan Konferansı başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Şimdi 21. yüzyılı birlikte şekillendireceğiz. Balkan milletleriyle ilgili yanlış algıyı değiştirecek yine Balkan milletleridir. Çözüm, halklardadır'' dedi.

Davutoğlu, İstanbul Hilton Oteli'nde düzenlenen, ''Balkan Savaşlarından Balkan Barışına Konferansı''nda yaptığı konuşmada, Balkanlar adına 20. yüzyılda yaşanan acılardan çıkarılacak dersler olduğunu belirtti.

Davutoğlu, 1990'lı yılların büyük ümitlerle başladığını ancak büyük acılar yaşandığı bir dönem olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

''Şimdi 21. yüzyılı birlikte şekillendireceğiz. 21. yüzyılda, 20. yüzyılda yaşadığımız acıların benzerlerinin yaşanmaması için, 4 ana yöntemde anlaşmamız gerektiğini düşünüyorum.

Birincisi; 'Bölgesel sahiplenme ve kapsayıcılık.' Artık bölgemizin parçalanmış kimliklerden ayrışarak, uzaklaşarak, kendi meselesini çözer niteliğe kavuşması lazım. Bu noktada son 10 yılda ciddi mesafeler aldık.  Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Platformu, 15 yıl önce kurulmuştu, son yıllarda gittikçe kurumsallaştı ve ortak meseleleri konuştuğumuz bir platform haline geldi. Balkan milletleriyle ilgili yanlış algıyı değiştirecek yine Balkan milletleridir. Çözüm, halklardadır.

Siyasiler arasında ihtilaflar olsa bile, halkların birliktelikleri ve ortak kültürleri bu ihtilafları aşacak bir şekilde devreye sokulmalıdır. Bölgesel sahiplenme Bosna Hersek, Kosova ve bir çok benzer konularda, sorunları aşmanıza yardımcı olacak ama herşeyden önce hepimiz birbirimize bu çerçevede, ortak bir bölge kimliği etrafında yaklaşmalıyız.''

Davutoğlu, Orta Doğu gibi Balkanların da bugüne değin hep krizlerle anıldığını dile getirerek, ''Bu makus talihi değiştirmek zorundayız'' dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?