Balkanlar'da Dünya Faşizmle Mücadele Günü

Bosna Hersek ve Sırbistan'da, 9 Kasım Dünya Faşizmle Mücadele Günü dolayısıyla protestolar düzenlendi.

Balkanlar'da Dünya Faşizmle Mücadele Günü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bosna Hersek ve Sırbistan'da, 9 Kasım Dünya Faşizmle Mücadele Günü dolayısıyla bazı sivil toplum kuruluşlarınca protestolar düzenlendi.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, Sosyal Araştırmalar ve İletişim Derneği tarafından organize edilen protestoya Karadağlı Siyah Giyen Kadınlar Derneği üyeleri de destek verdi.

Karadağ'dan gelerek eyleme destek veren Siyah Giyen Kadınlar Derneği üyesi Sabina Taloviç, bu anlamlı günde adaletsizliğe uğrayanların, katliamlara maruz kalanların yanında olduklarını ve onlarla aynı hisleri paylaştıklarını belirterek bunun, sorumluluk sahibi bir vatandaş olarak görevi olduğunu ifade etti.

SIRBİSTAN'DA "SANSÜR" EYLEMİ

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da da "sansür" temalı eylem düzenlendi. Siyah Giyen Kadınlar Derneği tarafından İkinci Dünya Savaşı'nda asılarak öldürülenlerin anısına dikilen anıtın yanı başında düzenlenen eylemde, üzerleri gazete kağıtlarıyla örtülü grup totaliter rejimlerin uyguladığı sansüre dikkati çekti.

Dernek üyesi Snejana Tabaçki, yaptığı açıklamada, medyadaki sansürün kaldırılması gerektiğine ve ifade özgürlüğüne vurgu yaptı.

İnsanların birilerini eleştirmekten çekinerek aslında kendilerini sansürlediklerini savunan Tabaçki, Sırbistan'daki mevcut hükümetin kendisine yönelik eleştirilere tahammül edemediğini ve bu nedenle "bu tür sesleri kesmek istediğini" ileri sürdü.

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2014, 19:00
banner53
YORUM EKLE

banner39