banner39

Balkanlar'da Mehmet Akif paneli

Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nde Mehmet Akif'in hayatı ve eserlerinin anlatıldığı bir panel düzenlendi

Balkanlar 11.12.2012, 16:21 11.12.2012, 16:25
Balkanlar'da Mehmet Akif paneli

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te, istiklal şairi Mehmet Akif Ersoy'un hayatı ve eserlerinin anlatıldığı panel düzenlendi.

Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ile Arnavut Manevi ve Kültürel Mirasını Koruma Enstitüsü'nce organize edilen panele, Priştine Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Hüseyin Matoşi, Arnavut Manevi ve Kültürel Mirasını Koruma Enstitüsü temsilcisi Zekeriya İbrahimi, Türkiye'den yazar Necmettin Türinay, Üsküp "Kiril ve Metodiy" Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Sevin Alil, İştip Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Mahmut Çelik konuşmacı olarak katıldı.
Yöneticiliğini Abdulkadir Hayber'in üstlendiği panelde konuşmacılar, milli şair Mehmet Akif Ersoy'un hayatı, eserleri, çalışmaları ve Balkanlar'la olan bağları konularında düşüncelerini dile getirdi.

Panele Türkiye'den katılan araştırmacı ve edebiyaçı Necmettin Türinay da "istiklal şairi"nin Balkan kökenli olduğuna vurgu yaptı.
Üsküp Yunus Emre Kültür Merkezi, Mehmet Akif'i anma etkinlikleri çerçevesinde bu akşam Kalkandelen Kültür Evi'nde istiklal şairinin hayatından kesitler sunan "Safahat" adlı tek kişilik oyunu seyircilerle buluşturacak. Oyun, sinema ve tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez tarafından sahnelenecek.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü