banner15

Balkanlardaki 'çetecilik' faaliyetlerinde büyük artış

20.yüzyılın Balkan çeteciliğini aratmayan paramiliter yapılanmalar, Sırbistan, Karadağ ve Bulgaristan'da yeniden faaliyete geçti.

Balkanlardaki 'çetecilik' faaliyetlerinde büyük artış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa'da yaşanan kimlik ve siyasi kriz Balkanları da önemli ölçüde etkilemeye başladı. Alınan bilgilere göre, Balkanlar'da aşırı sağa doğru kayan bazı ülkeler, kendilerine bağlı silahlı milislerin eğitimini üstleniyor ve bu örgütlere destek veriyor.

QHA'nın haberine göre, Balkan çeteciliğini aratmayan yeni paramiliter yapılanmalar, Sırbistan, Karadağ ve Bulgaristan'da gibi ülkelerde ciddi oranda artış gösteriyor ve onlarca silahlı grup kendi aralarında forumlar, toplantılar düzenliyor, tatbikat yapıyor ve "güvenlik" bahanesiyle silahlı şekilde dolaşabiliyor.

KARADAĞ'DA BALKAN KOZAKLARI

Eylül 2016'da Karadağ'da Kotor şehrinde kurulan Kozaklar bu örgütlerden sadece bir tanesi. "Ortodoks alemini birleştirme" amacı taşıyan ve 26 birliğe sahip yapılanma, tarihteki 'balkan çetelerini' anımsatıyor.

BULGARİSTAN'DA 24 BİN MİLİS GRUP VAR

Bulgaristan'daki Rusya yanlısı paramiliter örgütlerin varlığı 2016'da gündeme gündeme getirilmişti.

Bulgaristan'ın tüm bölgesel şehirlerinde "Vasil Levski " ve "Şıpka Bulgar Milisi"nin askeri birliklerinin olduğu 'çete' sayısının bin 500'ü Varna'da olmak üzere 24.000 kişiyi aştığı iddia ediliyor.

ÇETELER RUS YANLISI

New Eastern Europe'da daha önce yayınlanan "The rise of paramilitary groups in Central and Eastern Europe" (Orta ve Doğu Avrupa'da Paramiliter Grupların Yükselişi) adlı raporda, Balkanlarda yaşanan 'çetecilik' faaliyetlerine dikkat çekilmişti.

Raporda, paramiliter yapıların devlet desteği aldığı ve çoğu grubun Rus yanlısı olduğu öne sürülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2016, 14:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48