banner39

Baltık semalarında soğuk savaş

Ukrayna'da Rusya yanlısı iktidarın devrilmesinin ardından Rusya ile NATO arasında başlayan gerilim Soğuk Savaş dönemini hatırlatıyor

Balkanlar 15.12.2014, 17:47 15.12.2014, 17:47
Baltık semalarında soğuk savaş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Askeri uzman Nezavisimaya Gazeta yazarı Viktor Myasnikov son yazısında Rusya ile Avrupa ülkeleri arasında yaşanan gerilimi değerlendirdi.

İsveç savunma bakanlığı 12 Aralık'ta Rus savaş uçağının İsveç kıyısında yolcu uçağına tehlikeli bir biçimde yaklaştığını bildirmişti. Rusya savunma bakanlığı bu haberi tekzip etti.

Myasnikov 8 Aralık tarihinde Avrupa Hava Güvenlik Ajansının (EASA) yolcu uçakları ile askeri uçaklarının tehlikeli yaklaşımlarını araştırmaya başladı. Araştırma başlamasından sonra İsveç olayının yaşanması tesadüf sayılamayacağı ifade ediliyor: "Ukrayna'da Rusya yanlısı yönetimin darbeyle derilmesinden sonra Avrupa'da hava gerginleşmeye başladı. NATO Rusya sınırların yığınak yapmaya başladı. Rusya ile askeri iş birliği durduruldu. Rusya'ya ekonomi alanında yaptırımlar uygulandı. Bunun yanı sıra Rusya'nın agresifliği öne çıkarılmaya ve Rusya suçlanmaya başladı" diye sözlerine devam eden Myasnikov, NATO üyesi ülkelerin Kremlin sarayı aleyhinde kışkırtıcı girişimlerinin bundan sonra da devam edeceğine dair uyarılarda bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?