banner39

Batı Trakya'da iki Türk köyü karantinaya alındı

Yunanistan'da Covid-19 nedeniyle Batı Trakya'daki Türk azınlıkların yaşadığı Mustafçova (Miki) ile yakınındaki Şahin (Ehinos) köyleri 14 gün süreyle karantinaya alındı.

Balkanlar 26.03.2020, 12:03
Batı Trakya'da iki Türk köyü karantinaya alındı

Yunanistan'da Covid-19 nedeniyle Batı Trakya'daki Türk azınlık mensubu 77 yaşındaki bir kişinin hayatını kaybetmesinin ardından şahsın yaşadığı Mustafçova (Miki) ile yakınındaki Şahin (Ehinos) köyleri 14 gün süreyle karantinaya alındı.

Yunanistan'da 25 Mart milli günü de sade bir şekilde kutlandı, geleneksel olarak yapılan öğrenci ve asker geçit törenleri iptal edildi.

Yunanistan’da Sivil Koruma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias İskeçe’nin (Xanthi) Şahin (Ehinos) köyü için olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı.

Hardalias az önce düzenlediği basın toplantısında İskeçe’deki 9 vakadan 4'ünün Mustafçova bölgesinde olduğunu açıkladı.

Bölgede vaka sayısının katlanarak artma riski olması sebebiyle Mustafçova Belediyesi’ne bağlı Şahin köyünde ve bütün bölgedeki vatandaşların dolaşımı yasaklandı.

Hardalias Mustafçova Belediyesi’ne bağlı köylerdeki yasağın bu akşam 18.00’den başlayarak 7 Nisan 2020 tarihine kadar geçerli olacağını açıkladı.

İtfaiyenin kronik hastalıkları olanlara gıda ve ilaç temini konusunda yardımcı olacağı belirtildi.

Bulgaristan'dan çıkıp Türkiye'ye girmek için sınırda bekleyen tırların oluşturduğu kuyruk 40 kilometreyi aşarken Türk Kızılay şoförlere su ve yiyecek yardımında bulundu.

Bulgaristan 13 Mart'ta ülkede ilan edilen OHAL uygulamalarının yerine getirilmesi için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine mektup göndererek İnsan Hakları Anlaşması'na dair kanun tadili talebinde bulunacak.

Kaynak: azınlıkça

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?