banner39

Batı Trakya'daki Türk okullarında Yunanca kitap eylemi

İskeçe Merkez Türk İlkokulunda Yunanca kitap karmaşası sebebiyle başlayan eylem diğer azınlık ilkokullarının desteğiyle büyüyor

Balkanlar 24.09.2018, 15:01
Batı Trakya'daki Türk okullarında Yunanca kitap eylemi

İskeçe Merkez Türk İlkokulunda “Yunanca kitap karmaşası” sebebiyle başlayan eylem diğer azınlık ilkokullarında da başladı. Bugün itibariyel eyleme katılan okul sayısı dokuza yükseldi.

20 Eylül Perşembe günü İskeçe Merkez Türk İlkokulu’nda başlayan eyleme 21 Eylül Cuma günü Kireççiler İlkokulu da katılacağını açıkladı. Ardından diğer Türk Azınlık İlkokulları da hafta sonu yaptıkları toplantılar neticesinde 24 Eylül Pazartesi sabahı itibariyle eyleme katılma kararı aldılar.

Buna göre İskeçe ilinde, Frangudaki programı tarafından hazırlanan ve Azınlık İlkokullarına ders kitabı olarak konan kitapların okullarımızdan kaldırılması ve bunların yerine tüm Yunanistan’daki ilkokullarda okutulan ders kitaplarının okutulması için eylem yapma kararı alan ilkokullarımız aşağıdaki gibidir:

1- İskeçe Merkez Azınlık Türk İlkokulu

2- Kireççiler Azınlık Türk İlkokulu

3- Koyunköy 1. Azınlık Türk İlkokulu

4- Gökçeler Azınlık Türk İlkokulu

5- Şahin Azınlık Türk İlkokulu

6- Koyunköy 2. Azınlık Türk İlkokulu

7- Dolaphan Azınlık Türk İlkokulu

8- Ketenlik Azınlık Türk İlkokulu

9- Misvaklı Azınlık Türk İlkokulu

Batı Trakya’da faal olan Azınlık İlkokulu sayısı 127. Bunlardan Rodop ilinde faal azınlık ilkokulu sayısı 72, İskeçe ilinde 44 ve Meriç ilindeki azınlık ilkokulu sayısı da 11

Kaynak: Kosovaport

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?