Batı Trakya'nın yüzde 50'si işsiz

Yunanistandaki ekonomik kriz etkisini enfazla Batı Trakya'da göstererdi; işsizlik ortalaması yüzde 50 seviyelerinde..

Batı Trakya'nın yüzde 50'si işsiz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan'da Batı Trakya bölgesinde bulunan Rodop, İskeçe ve Evros illerindeki işsizlik oranları çok yüksek çıktı.yapılan araştırmaya göre bu üç ilde çalışma şartları her geçen gün kötüleşiyor. Çalışanlar maaşlarını alamıyor. Bölge genelinde işsizlik oranı çok yüksek. Her iki kişiden biri işsiz.

Trakyadan.com internet sitesinde yer alan habere göre, Yunanistan'ın Batı Trakya bölgesinde işsizlik rekor seviyelerde seyrediyor. İddiaya göre, buradaki kentlerde işsizlik ortalaması yüzde 50 seviyelerinde...

Gümülcine, İskeçe ve Dedeağaç işçi merkezleri başkanları durumun son bir yıl içerisinde dramatik bir şekilde kötüleştiğini vurgularken, Batı Trakya’da son dönemde bir taraftan işsizlik artıyor, diğer taraftan çalışanlar maaşlarını aylarca alamıyor ve sigortasız olarak çalışanların sayısı da gittikçe artıyor. Sigortasız olarak çalışanların sayısındaki artış denetim memurlarında yaşanan personel sıkıntısına bağlanıyor.

Üç ildeki işçi merkezlerinin verilerine göre Batı Trakya’daki işsizlik “şampiyonu”  yüzde 46 işsizlik oranı ile Rodop ili olurken, İskeçe ve Evros illerinde ise işsizlik oranı  yüzde 40.

Gümülcine İşçi Merkezi Başkanı Pantelis Magalios “Rodop ilinde birçok fabrikanın kapandığını ve fabrikaların Bulgaristan’a taşındığını” ifade ederken Evros İşçi Merkezi Başkanı Apostolos Gigudis ise “özellikle Kuzey Evros bölgesindeki vatandaşların alışveriş için Türkiye ve Bulgaristan’a gittiklerini” dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 13:18
banner53
YORUM EKLE

banner39