banner15

Belgrad'da cami kundaklandı

Belgrad'da inşaatı devam eden bir cami kundaklandı. Yangın, cemaat ve itfaiye tarafından söndürüldü

Belgrad'da cami kundaklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da geçen yıl ibadete açılan bir cami kundaklandı. Camide çıkan yangın, itfaiye ekipleri ile cemaat tarafından söndürüldü. 

Alınan bilgiye göre, Belgrad'ın ''Borça'' semtinde geçen yıl ibadete açılan ve halen inşaat çalışmaları devam eden camiye, gece gelen kimliği henüz belirlenemeyen kişi veya kişiler, caminin camlarını kırıp kapısını söktükten sonra yanlarında getirdikleri otomobil lastiğini tutuşturdu. 

Kısa sürede büyüyen yangın, olay yerine gelen itfaiye ekipleri ile cemaatin çalışması sonucu söndürüldü. Çıkan yangında, camide büyük çapta maddi hasar meydana geldi. 

Cami imamı Muhammed Hociç, bir yıl önce ibadete açılan camiye birçok defa saldırı gerçekleştiğini, ancak yapılan son saldırıda büyük çapta maddi hasar meydana geldiğini bildirdi. 

Belgrad Müftüsü Muhammed Yusufspahiç de saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığını belirterek, bu iğrenç eylemin faillerinin yakalanması için yetkili kurumların hemen harekete geçmesini istedi. 

Belgrad'da Ortodoks halkla birlikte yaşamak istediklerini ifade eden Yusufspahiç, sevgi ve hoşgörünün merkezi olan ibadethanelere yapılan saldırıları şiddetle kınadıklarını kaydetti. 

Sırbistan İslam Birliği de yaptığı yazılı açıklamada, camilerin tüm Müslümanları temsil ettiği vurgulanarak, ''Bir camiye yapılan saldırı, bütün Müslüman toplumuna yapılmış bir saldırıyla eşdeğerdir. Bu nedenle bu tür saldırıları gerçekleştiren fanatikler yakalanarak hak ettikleri cezayı almalıdır'' ifadelerine yer verildi. 

Sırbistan İçişleri Bakanlığı yetkilileri de olayın tüm boyutlarıyla incelendiği ve faillerin yakalanması için gerekli çalışmaların başlatıldığını kaydetti. 

Yaklaşık 150 bin Müslümanın yaşadığı Belgrad'da Osmanlı zamanından ayakta kalmayı başaran tek cami olan ''Bayraklı Camisi'' de 2004 yılında Sırp fanatikler tarafından yakılmıştı. 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2011, 15:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35