'Bereket' Balkanlar'a develerle uğurlandı

Sekizinci kez giden ''Bereket Konvoyu''nun uğurlama töreni renkli görüntülere sahne oldu

'Bereket' Balkanlar'a develerle uğurlandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bu yıl sekizincisi düzenlenen ve bugüne kadar yaklaşık 600.000 soydaş ve yurttaş ile bir araya gelen''Bereket Konvoyu'' uğurlama töreni; İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner ve Bayrampaşalıların katılımı ile renkli görüntülere sahne oldu.

75 KİŞİLİK EKİP İLE BİNLERCE KM. GÖNÜL YOLU

Dualarla yolcu edilen Bereket Konvoyu, bu ramazanda da balkan topraklarındaki dindaş ve soydaşlarımızla kucaklaşmak, onlarla bütünleşmek için gönül yolculuğuna çıktı.75 kişilik gönüllü ekip, 4 tır, 1 otobüs, 2 minibüs, 2 taksi, canlı yayın ve jeneratör aracından oluşan Bereket Konvoyu, Balkan topraklarında şehir şehir gezerek iftar sofraları kuracak.

9 BALKAN ÜLKESİ, 80 ŞEHİR VE 600 BİN GÖNÜL DOSTU

Anadolu'da, Balkanlar'da ve Avrupa'da 80'a yakın şehir gezen; 2005 yılından bu yana Hırvatistan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Makedonya, Kosova, Sırbistan, Karadağ, Yunanistan ve Arnavutluk olmak üzere 9 balkan ülkesinde binlerce km yol alan ''Bayrampaşa Belediyesi Bereket Konvoyu'', dindaş ve soydaşlarımızla aynı sofrada buluşacak.

Bereket Konvoyumuzu uğurlama törenine İstanbul Valisi Mutlu,Bayrampaşa İlçe Kaymakamı Abdülkadir Yazıcı, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, AK Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Cemil Yıldız, Bosna Hersek ve Sırbistan Başkonsolosları, Başkan Yardımcıları Ahmet Kumbasar, Can Gökhan Balekoğlu, Ahmet Tüfekçi, Mustafa Demirkan ve birim müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Yoğun programına rağmen Bereket Konvoyu uğurlama törenine katılan İstanbul Valisi, "Bayrampaşa Belediyesi balkanlarla çok güçlü bir dostluk köprüsü inşa etmeyi başardı.Bereket Konvoyu Balkanlar'da sadece iftar sofraları kurmakla kalmıyor.Tarihsel süreçten gelen ve çeşitli sebeplerle sekteye uğratılan balkan kardeşliğini yeniden yeşertiyor.Balkanlar bizim yabancı olduğumuz bir bölge değil.Tarihimize baksınlar.Orada bizim kültürümüzü, örfümüzü, ruhumuzu göreceklerdir.Başta Bereket Konvoyu olmak üzere, çeşitli projelerle balkan ruhunu buraya,Türkiye sıcaklığını balkanlara taşıyan Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner'e,bu kültür projesine emek veren, gönül veren herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Bereket Konvoyu Projesi'ne büyük önem atfeden ve projeyle yakından ilgilenen Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, "2005 yılından beri Bayrampaşa'dan balkanlara gönül ve barış köprüsü kurduk. Bugüne kadar 600 binden fazla dindaş ve soydaşımıza ulaşarak, bu alanda ulaşılması güç bir rekora imza attık.Hep birlikte, heyecanla ve gururla Evlad-ı Fatihana (Fatih'in Evlatları) koştuk. Sponsorlarımız sayesinde gittiğimiz balkanlarda, yüz binlerle, aynı sofrada suyumuzu ve ekmeğimizi paylaştık. Balkanlara doğru yol aldıkça anlıyoruz ki Mostar'ın Edirne'den, Üsküp'ün Bursa'dan farkı yok.Biz, kökü aynı, dalları ayrılmaz, aynı suya ihtiyaç duyan koca bir çınar ağacı gibiyiz. İnanıyorum ki bu akrabalık bağları git gide güçlenecek ve yıkılmaz bir duvar olacaktır. Bereket Konvoyumuz bu anlamda önemli bir görevi üstleniyor" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2012, 18:12
banner53
YORUM EKLE

banner39