BESA Hareketi Başkanı Bilal Kasami görevden alındı

BESA Hareketi Genel Başkanı Bilal Kasami, 6 Ocak Cumartesi günü Üsküp’te gerçekleşen Merkez Meclis toplantısında, parti tüzüğüne aykırı hareket etmek ve yerel seçimlerle ilgili sorumluluk almamasından dolayı görevden alındı.

BESA Hareketi Başkanı Bilal Kasami görevden alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Makedonya'daki BESA Hareketi, Başkent Üsküp’te düzenlenen ve aralarında parti başkan yardımcıları, genel sekreter ve milletvekillerinin de bulunduğu 107 üyeden 64’ünün (çoğunluğun) katıldığı Merkez Meclis toplantısında, partinin Şubat ayında kongreye gitmesi ve kongreye kadar partiyi milletvekili ve en yaşlı üye olan Prof. Dr. Necbedin Kahremani’nin yürütmesi kararı alındı.

Aynı toplantıda BESA Hareketi Genel Başkanı Bilal Kasami'nin görevine son verildi

Makedonya’da 29 Ekim Yerel Seçimlerinde Kalkandelen Belediyesi başkanlığına aday olan Bilal Kasami seçimleri kaybetmiş ve partide eleştirilerin hedefi olmuştu. Kasami, yerel seçimlerin ardından iki ay geçmesine rağmen, partinin karar alma merciği olan Merkez Meclis üyelerinin toplantı davetlerini geri çevirdi.

Time Balkan sitesinin haberine göre, Merkez Meclis üyelerinin büyük çoğunluğunun, kongre tarihinin belirlenmesi ve seçim komisyonu başkanının seçilmesi için istedikleri toplantı Bilal Kasami tarafından farklı bahanelerle ertelendi. Israrlar sonucu sadece iki kez toplanan Merkez Meclis, Başkan Bilal Kasami’nin engellemeleri sonucu kongre için seçim komisyonu seçilmeden sona erdi.

BESA Hareketi’nin 1. Olağan Kongresi’ni düzenleyecek seçim komisyonuna kendine yakın isimleri seçtiremeyeceğini anlayan ve Merkez Meclis üyelerinin çoğunluğunun istifasını istediği Bilal Kasami, bugün başkent Üsküp’teki BESA Hareketi Genel Merkezi’nde düzenlenen Merkez Meclis toplantısına katılmak yerine, aynı saatte Kalkandelen’de paralel merkez meclis toplantısı gerçekleştirerek salt çoğunluğun aldığı kararı kabul etmediğini açıkladı.

BESA Hareketi’nin ilk kongresi 24 Şubat 2018 tarihinde gerçekleşecek.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2018, 10:16
banner53
YORUM EKLE

banner39