banner15

Biden Kosova'ya seslendi: Sınır Anlaşmasını sonuçlandırın

Kosova'yı ziyaret eden ABD Başkan Yardımcısı, ülkenin uzun zamandır gündemini oluşturan Karadağ Sınır anlaşması ile Sırp ağırlıklı Belediyeler Birliği konularının acilen çözüme ulaştırılmasını istedi

Biden Kosova'ya seslendi: Sınır Anlaşmasını sonuçlandırın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Kosova'ya yaptığı ziyarette düzenlenen basın toplantısında, Kosova’nın bazı zor kararlar alma aşamasında olduğunu ancak bu zorlukların aşılmasının gerektiğini söyledi.

Sırp çoğunluklu Belediyeler Birliği’nin kurulmasının zor bir karar olduğunu ancak bunun mecburi ve sona ermesi gereğini dile getiren ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kosova’nın Brüksel taahhütlerine bağlı kalmasının gerektiğini bildirdi. Avrupa’ya entegre olabilmek için bunların şart olduğuna vurgu yapan Biden, ABD-nin Kosova’nın yanında kalmayı sürdüreceğini anımsattı.

Karadağ ile Sınır Anlaşması’nın onaylanmasının önemli olduğunun altını çizen Biden, ülkedeki yetkili kurumların suçlar ve yolsuzluklarla mücadeleyi sürdürmelerini talep etti.

“Kamu hizmetlerinden, cezalandırılmış yetkilileri uzaklaştırın. Yolsuzluk her bir toplum için kanseri teşkil ediyor. Bununla ilgili mücadele sürdürülmez ise, o zaman ülke kalkınması mümkün olmayacak.”şeklinde değerlendirmelerde bulunan Biden en zor işin şimdi olduğunu ve zorlukların aşılması gereğini ortaya koydu.

Ferizovik’e bağlı Sojeva’da bir yolun adını taşıyacağı oğlundan da söz ederken Biden, zor zamanlarda burada olmasına karşın merhum oğlunun Kosova’ya inancının büyük olduğunu açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2016, 13:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35