banner39

Bir KTMM yetkilisi daha Kırım'a alınmadı

Rusya'nın ilhak ettiği Kırım'da, Kırım Tatarları'na uygulanan baskılar artmaya devam ediyor. Kırım'daki Rus yetkililer, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin bir yetkilisini daha sınır dışı etti

Balkanlar 24.01.2015, 13:25 24.01.2015, 13:25
Bir KTMM yetkilisi daha Kırım'a alınmadı

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celâl, Kırım Tatar Halkının Haklarını Koruma Komitesi koordinatörlerinden Sinaver Kadirov'un sınır dışı edilmesini Kırım Tatar aktivistlerine karşı takibatın devamı olarak nitelendirdi.

23 Ocak sabah saat 04:00 sularında Rus sınır muhafızları Hersona'ya gitmekte olan Kırım Tatar Halkının Haklarını Koruma Komitesi koordinatörü, Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Sinaver Kadirov, Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri Eskender Bariyev ve Abmecit Süleymanov'u Ermenipazar'daki sınır kontrol noktasında durdurdu. Kırım Tatar Milli Meclisi Basın Servisi'nden yapılan açıklamaya göre, sınır muhafızlarının Kırım Tatar aktivistlerini hangi nedenle sınırdan geçmesini engellediği konusunda herhangi bir açıklamada bulunmadığı bildirildi. Aktivistlerin her biriyle ayrı ayrı konuştuktan sonra Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri Bariyev ve Süleymanov'u serbest bırakırken Sinaver Kadirov Ermenipazar şehri mahkemesine götürüldü.

Sağlık nedenlerinden dolayı muayene için İstanbul'a gitmesi gerektiğini söyleyen Sinaver Kadirov'a mahkemenin ertelenmesi için dilekçe yazmasına bile izin verilmedi. Rusya Göç Yasasını ihlal etmekle suçlanan Kadirov'un yabancı ülke vatandaşının Rusya'da bulunması için öngörülen süreyi aştığı ileri sürüldü. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Rus yetkililerin suçlamaları arasında Kadirov'un Rusya vatandaşlığına geçmemesinin de yer aldığı fikrini paylaştı.

Ermenipazar mahkemesi, Kadirov hakkında 2 bin ruble (30 dolar) tutarında para cezası ve Kırım'dan sınır dışı etme kararı çıkardı. Mahkeme kararını yorumlayan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, kararı "Kırım Tatarlarının sınırdışı edilmesine yönelik sistemli politikanın uygulanmasının devamı" olarak nitelendirdi. Mahkemenin, sağlık durumu ile ilgili kanıtları dikkate almadığını belirten Sinaver Kadirov, "Tabii ki mahkeme kararına itiraz edeceğim. Ama bunun için biraz zamana ihtiyacım var" dedi.

Mahkeme kararının alınmasından sonra hemen polis eşliğinde "sınıra" götürüldüğünü söyleyen Kadirov, İstanbul uçağına geç kaldığını, bunun kasten yapıldığını ifade etti. Kadirov saat 15:00 sularında Kırım'dan sınır dışı edildi. Ayrıca Sinaver Kadirov, Rus kimliği almadığını, ancak Rus vatandaşlığını da reddetme dilekçesini yazmadığını ve Kırım'da daimi ikamet kaydının olduğunu bildirdi.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celâl, "Belki pasaport rejimi ile ilgili bazı iddialar yer almış olabilir ama, çok sayıda Kırım sakininin göç yasasına benzer şekilde uymadığını dikkate alarak yönetimin bu suçlamalarını kabul edemiyoruz. Birçok insan hala Rus kimliği almadı, Rusya vatandaşlığını reddetme dilekçelerini yazmayan Kırım sakinleri ise Rusya mevzuatı uyarınca otomatik olarak Rusya Federasyonu vatandaşı olarak kabul ediliyor" diye kaydetti. Celâl, mahkeme kararını Kırım Tatar aktivistlerine karşı takibatın devamı olarak nitelendirdi.

KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz ise, "Kırım Tatar halkının güvenliğinden, arama, gözaltına alınma ve insan kaçırma olaylarına son verilmesinden konuşmaya çalışan herkes, istenmeyen Kırım Tatarı oluyor. Bu insanların bazıları cezalandırılıyor, diğerleri ise sınır dışı ediliyor" diye kaydetti.

Kırım Tatar halkına yapılan baskının devam etmesi nedeniyle Kırım Tatar Milli Meclisi önümüzdeki günlerde toplantı düzenmeyi ve Kırım Tatar halkına karşı baskılara son verilmesi için dünya toplumuna çağrı yapmayı planlıyor.

Kaynak: QHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?