banner15

Bosna'da halk tercihini yapıyor

Bosna Hersek'te kanton, entite ve ulusal parlamentolar ile Devlet Başkanlığı Konseyi üyelerinin belirleneceği kritik seçimde halk oy kullanma işlemi başladı.

Bosna'da halk tercihini yapıyor

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic, kanton, entite ve ulusal düzeydeki parlamentolar ile devlet başkanlığı konseyinin yeni üyelerinin belirleneceği seçimlerde oyunu kullandı.

Başkent Saraybosna'da, aynı zamanda seçimlerde milletvekili adayı olan eşi Sebija İzetbegovic ile oyunu kullanan Boşnak lider, bugünkü seçimlerin Bosna Hersek için çok önemli olduğunun altını çizdi.

Adayların bugüne kadar birbirleriyle yarıştığını, bugün ise Bosna Hersek için kimin daha iyi işler yapacağı yarışının başladığını vurgulayan İzetbegovic, "Ayrılıkçı düşüncelerin tehdidi var. Dünyada, Avrupa'da ve Balkanlar'da birçok çerçevenin değiştiğini görüyoruz. Bu bağlamda bugünkü seçimler çok önemli." değerlendirmesinde bulundu.

Konsey üyeliği adayları da oylarını kullandı

Bu arada, ülkenin en üst makamı konumundaki Devlet Başkanlığı Konseyi'nin üyesi olmak için yarışan isimler de oylarını kullandı.

Boşnak adaylardan Sefik Dzaferovic Zenica'da, Fahrudin Radoncic Semizovac'ta, Denis Becirovic Tuzla'da ve Senad Sepic Cazin'de, Hırvat adaylardan Dragan Covic ile Diana Zelenika Mostar'da, Zeljko Komsic ile Borisa Falatar Saraybosna'da, Sırp adaylardan Milorad Dodik Laktasi'de ve Mladen İvanic de Banja Luka'da oylarını kullandı.

Boşnak, Hırvat ve Sırp 3 üyeden oluşan Devlet Başkanlığı Konseyi için 6'sı Boşnak, 5'i Hırvat, 4'ü Sırp toplam 15 aday yarışıyor.

Bosna Hersek Merkez Seçim Komisyonu (CIK) tarafından yapılan açıklamada, yerel saat 11.00 itibarıyla kayıtlı seçmenlerin yüzde 11,4'ünün oyunu kullandığı ifade edildi.

3 milyon 352 bin 933 kayıtlı seçmenin bulunduğu seçimlerde yerel saat ile 19.00'a kadar oy kullanılabilecek.

Dayton Barış Antlaşması sonrası ülkede sekizinci kez yapılan seçimlerde, ulusal parlamentonun yanı sıra Bosna Hersek Federasyonu (FBIH) ve Sırp Cumhuriyeti (RS) olmak üzere iki entitedeki parlamentolar ile FBIH içerisindeki 10 kantondaki parlamentoların yeni üyeleri belirlenecek. Seçimlerde ayrıca RS'deki başkan ve iki yardımcısı da seçilecek.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2018, 19:15
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48