Bosna fethinin sembolü yeniden ibadete açıldı

Osmanlı askerlerinin Bosna'nın fethi sırasında inşa ettikleri Kuşlat Camii tekrar ibadete açıldı

Bosna fethinin sembolü yeniden ibadete açıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde bulunan Zvornik şehri yakınlarındaki Konyeviç Ovası'nda, Osmanlı askerlerinin Bosna'nın fethi sırasında inşa ettikleri Kuşlat Camii tekrar ibadete açıldı.

Bosna Savaşı sırasında 1993 Şubat'ında Sırplar tarafından yakılan Kuşlat Camii'nin onarımına yaklaşık 100 bin lira harcandı. Kuşlat Camii'nin resmi açılışını, onarımın harcamalarını karşılayanlar olarak Cemil Huyduroviç, eşi Senada Huyduroviç, Aliya Efendiç ve annesi Hasibe gerçekleştirdi. Camiinin açılış törenin Bosna Hersek'in ve Avrupa'nın birçok farklı kısmından gelen Müslümanlar katıldı.

Osmanlı askerlerinin 15. yüzyılda Bosna'nın fethi sırasında yaptıkları Kuşlat Camii, Bosna Hersek'in en eski camileri arasında yer alıyor. Bölgenin fethi için gelen Osmanlı askerlerinin ibadet etmeleri için yapılan cami, yüksek kayalıkların tepesinde bulunan Kuşlat Kalesi'nin içerisinde bulunuyor. Kuşlat Kalesi ve Kuşlat Camii, yüzyıllardan beri Konyeviç Ovası'nı ve Drinyaça Vadisi'ni ziyaret edenlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Kuşlat Camii'nin de bulunduğu kaleye sadece yürüyerek varılabiliyor. Ayrı bir doğal güzelliğe sahip cami yolu ancak yarım saatte yürünebiliyor. Cami ve kale gezisi, ziyaretçilere, hem bu topraklarda can veren Osmanlı askerleri hem de son savaş sırasında Podrinya'nın savunması için şehit Boşnakları anma fırsatı veriyor.

Bulunduğu konum itibarıyla ulaşılması güç bir yer izlenimi veren Kuşlat Camii, bölgedeki Müslümanların yanı sıra seyyah ve dervişlerin de ilgisini çeken mekanlar arasında bulunuyor. Kuşlat Kalesi'nin Osmanlı askerlerinin gelişinden önce yolculara hizmet veren bir han olduğunu ifade eden Zvornik İslam Birliği Meclis Başkanı Mustafa Muhameroviç, caminin daha sonra askerlerin gelişiyle manevi ve dini ihtiyaçların karşılanması amacıyla inşa edildiğini söyledi. Kuşlat Camii'nin isminin kökeniyle ilgili farklı rivayetler olduğunu ifade eden Muhameroviç, halk arasında en yaygın olanının ise "kuş yuvası" anlamında kullanılması olduğunu kaydetti.

Osmanlı coğrafyasını gezen ünlü Türk seyyah Evliya Çelebi de Seyahatname'sinde, Fatih Sultan Mehmed zamanında yapıldığı için caminin adını "Ebul Feth" olarak kayda geçirmiştir. Kuşlat Camii, yakılmadan önce de çok sayıda Boşnak Sufi ve derviş tarafından ibadet için sıkça ziyaret edilen mekanlar arasında yer alıyordu.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2013, 22:27
banner53
YORUM EKLE

banner39