Bosna Hersek AB üyeliğine başvuracak

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Covic, ülkesinin 15 Şubat'ta AB üyeliği için resmen başvuruda bulunacağını açıkladı

Bosna Hersek AB üyeliğine başvuracak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Dragan Covic, ülkesinin 15 Şubat'ta Avrupa Birliği (AB) üyeliği için resmen başvuruda bulunacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı binasında basın toplantısı düzenleyen Covic, son günlerde ülke kamuoyunda sıkça gündeme getirilen AB üyeliği başvurusu konusuna açıklık getirdi.

AB Dönem Başkanı Hollanda'nın devlet yetkilileriyle yaptıkları görüşmeler neticesinde üyelik başvurusunu 15 Şubat'ta yapma konusunda mutabık kaldıklarını belirten Covic, "Dürüst olmam gerekirse üyelik başvurusu için hazır olup olmadığımız konusunda fikir ayrılıkları vardı. Bana göre, bu başvuruyu daha önce yapmalıydık" ifadesini kullandı.

Covic, üyelik başvurusunda bulunarak aynı zamanda AB ile müzakerelere ve üyeliğe adanmışlıklarını da göstermiş olacaklarını vurgulayarak, "Gelecek yıl başlarında aday ülke statüsü alacağımızı düşünüyorum ancak aday ülke statüsü almamızın da bu aşamada önemi yok. Zaman içinde müzakereler kapsamında fasıllar açmaya başlayacağız" ifadesini kullandı.

Adaylık başvurusunun ardından her şeyin daha hızlı ilerleyeceğine inandığını söyleyen Covic, "AB üyeliği bizim çıkarımızadır ve bunu kendimiz başarmalıyız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2016, 17:43
banner53
YORUM EKLE

banner39