banner39

banner35

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesinden ayrılıkçılara kötü haber

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi, Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisinin devlete ait yetkileri entiteye taşıma kararını iptal etti.

Balkanlar 27.05.2022, 17:39
Bosna Hersek Anayasa Mahkemesinden ayrılıkçılara kötü haber

Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisinin aralık ayında kabul ettiği devletin savunma, adalet ve vergilendirme alanlarındaki belirli yetkilerinin entite üzerine alınması için Sırp Cumhuriyeti hükümetine yetki veren kararlar, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Bosnalı Sırp siyasetçiler tepkili

Karar Boşnak siyasetçiler tarafından memnuniyetle karşılanırken hem iktidar hem de muhalefetteki Bosnalı Sırp siyasetçilerin tepkisine neden oldu.

Sırp lider Milorad Dodik, kararın arkasındakilerin bu şekilde kendisini yıkmayı başaramayacaklarını söyledi.  Bosna Hersek’in “çürük” bir devlet olduğunu ileri süren Dodik, Sırp halkının iradesinin mağlup edilemeyeceğini söyledi.

Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi Başkanı Nedeljko Cubrilovic ise Anayasa Mahkemesi’nin meclisin aldığı siyasi bir kararın, tavrın veya deklarasyonun anayasaya uygun olup olmadığı konusunda karar verme yetkisine sahip olmadığını ileri sürdü.

Bosnalı Sırp muhalefet partisi SDS’nin lideri Mirko Sarovic de Anayasa Mahkemesinin kararını eleştirdi. İktidar partisinin yetkileri entiteye taşıma girişini hükümetin samimiyetine inanmadıkları için desteklemediklerini söyleyen Sarovic, diğer taraftan meclisin iradesine sahip çıktıklarını ve Anayasa Mahkemesi’nin anayasa çerçevesinde olmayan bir karara imza attığını savundu.

Sırp Cumhuriyeti hükümetinin parlamentoda geçirdiği tartışmalı kararlar, Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt ve uluslararası toplumun tepkisine neden olmuştu.

Kaynak: Balkan News      

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?