Bosna Hersek Güvenlik Bakanı hakkında görevden alma talebi

Protesto gösterileri sırasında güvenlik önlemi almadığı gerekçesiyle Bosna Hersek Güvenlik Bakanı Fahrudin Radonçiç hakkında meclise verilen önerge kabul edildi

Bosna Hersek Güvenlik Bakanı hakkında görevden alma talebi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bosna Hersek Güvenlik Bakanı Fahrudin Radonçiç hakkında, "protestolar sırasında gerekli güvenlik önlemlerini almadığı için görevine son verilmesi" istemiyle Temsilciler Meclisi'ne sunulan önerge, oy çokluğu ile kabul edildi.

Boşnaklar'ı temsil eden en büyük parti konumunda olan Demokratik Eylem Partisi (SDA) tarafından, aralarında cumhurbaşkanlığının da bulunduğu 17 kamu binasının yakılmasına neden olan protestolar sırasında gerekli güvenlik önlemlerini almadığı iddiasıyla Radonçiç hakkında görevden alınması talebiyle Temsilciler Meclisi'ne sunulan önerge, bugünkü meclis oturumunda görüşüldü.

Önerge, Meclisteki toplam 42 milletvekilinden 28'inin ''Evet'' oyuyla kabul edildi. Oylamada, 9 milletvekili ''Hayır'' oyu kullanırken, 5 milletvekili çekimser kaldı.

Radonçiç, burada yaptığı konuşmada,  7 Şubat'taki protestolar öncesinde kriz masası oluşturulduğunu, ancak bu konuda kendisine bilgi verilmediğini belirtti.

Ülkede, haftalardır protesto gösterileri yapan kişilerin, aslında hakkında önerge veren siyasilerin istifasını istediğini savunan Radonçiç, görevden alınmasının, vatandaşların memnuniyetsizliğine son vermeyeceğini kaydetti.

Bu arada, Radonçiç'in görevden alınmasına ilişkin son kararı, ülkedeki iki meclisten biri olan ve sadece Sırp, Hırvat ve Boşnak milletvekillerinden oluşan Milletler Meclisi verecek.

Radonçiç'in görevden alınmasına ilişkin Temsilciler Meclisi kararı, Milletler Meclisi'nin ilk genel kurulunda ele alınacak.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2014, 16:56
banner53
YORUM EKLE

banner39