banner15

Bosna Hersek ve Arnavutluk'tan Afganistan'a 75 asker

NATO'nun Afganistan'daki "Kararlı Destek" misyonuna Bosna Hersek'ten 45, Arnavutluk'tan 30 asker gönderildi

Bosna Hersek ve Arnavutluk'tan Afganistan'a 75 asker

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

NATO'nun Afganistan'daki "Kararlı Destek" misyonuna Bosna Hersek'ten 45, Arnavutluk'tan ise 30 asker gönderildi.

Bosna Hersek'in Banja Luka şehrindeki "Kozara" kışlasında düzenlenen uğurlama törenine, Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Mladen İvanic'in yanı sıra Savunma Bakanlığı yetkilileri ve askerlerin aileleri katıldı.

İvanic, burada yaptığı açıklamada, Bosna Hersek'te barışın sağlanması için geçmişte yabancı askerlerin ülkeye geldiğini anımsatarak "Şimdi askerlerimiz, Afganistan'da ve diğer ülkelerde istikrar ve barışın sağlanmasına, savaşın sona ermesi ve normal bir yaşama geçilmesine katkıda bulunuyor." dedi.

Genelkurmay Başkanı Korgeneral Anto Jelec de Afganistan'a giden Bosnalı askerlerin görevinin halka ve Afgan güvenlik güçlerini eğiten kışladaki diğer askerlere daha güvenli ve daha iyi bir yaşam için gerekli koşulları sağlamak olduğunu kaydetti.

Afganistan'a gönderilen 45 kişilik birliğin komutanı Yüzbaşı Pilip Koncar, barışa destek misyonunda görev alacak olmaları dolayısıyla yüksek bir motivasyona sahip olduklarını belirterek Bosnalı askerlerin Afganistan'daki görevlerini gerektiği gibi yerine getireceğine inandığını söyledi.

ARNAVUTLUK'TAN 30 ASKER

Arnavutluk'un başkenti Tiran'daki Askeri Polis Merkezi'nde düzenlenen uğurlama töreniyle 30 asker de Türk Hava Kuvvetlerine ait askeri uçakla Afganistan'a uğurlandı.

Genelkurmay Başkanı General Jeronim Baze ve Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar'ın da katıldığı törende konuşan Savunma Bakanı Mimi Kodheli, Afganistan'daki görevlerinde Arnavut askerine verdiği destek için Türkiye'ye teşekkür ederek "TSK ile iş birliğimiz, ilkesel ve çok önemli olmaya devam edecek." dedi.

Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Bayraktar da NATO misyonlarında Türkiye'nin Arnavutluk'a destek olmayı sürdüreceğini ifade etti.

Afganistan'a uğurlanan 75 asker, 6 ay boyunca "Kararlı Destek" misyonunda görev yapacak.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 17:03
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48