banner39

Bosna Hersek yardım bekliyor

Selden sonra Bosna'ya giden İHH ekipleri tarafından hazırlanan rapora göre bölgede gıda, temizlik malzemesi, battaniye, temiz su ve temiz elbiseye ihtiyacı var

Balkanlar 18.05.2014, 17:08 18.05.2014, 17:08
Bosna Hersek yardım bekliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ekiplerince Bosna Hersek'teki sel felaketi raporuna göre, bölgedekilerin acil olarak gıda, temizlik malzemesi, battaniye, temiz su ve temiz elbiseye ihtiyacı var. 

Bosna Hersek'teki İHH ekiplerinin sel felaketiyle ilgili  kaleme aldığı rapor açıklandı. 

Bosna'da son 120 yılın en büyük sel felaketinin yaşandığı belirtilen raporda, mayıs ayının başından beri süren yağışlar ve dağlardaki suların erimesi nedeniyle birçok bölgenin sular altında kaldığı kaydedildi.

İHH ekiplerinin 17 Mayıs'ta sel felaketinin olduğu Tuzla kantonuna yardıma gittiği aktarılan raporda, şu izlenimlere yer verildi:

"Yol üzerinde Doboj'dan önceki durak Maglaj bölgesiydi. Birçok ev sular altında kalmış. Binalardan insanları küçük botlarla güvenli alana taşıyorlar. Arabalar sular altında kalmıştı ve sadece üst tavan kısmı görünüyordu. İki belediye aracı gördük suları hortumla tankerlere çeken fakat çok yetersiz. Buldozerler ve kepçelerle kayan toprakları ve yıkılan ağaçları yoldan temizleme çalışması yapılıyor. Aynı iş makinalarıyla bazen insanları taşıyorlardı. Maglaj bölgesi sel felaketi en yoğun bölge. Zorlu bir yolculuk sonucu Doboj'a ulaştık ve Emmaus ekibiyle gıda dağıtımı için hazırlandık. Her eve gıda kolisi, battaniye, içme suyu ve 5 kiloluk un paketleri dağıtıldı. Yol üzerinde yıkılan yollar ve devrilen ağaçlar nedeniyle birkaç bölgeye geçemedik. Fakat burada yaşayan insanlar tahliye edilip askeri bölgeye taşınmışlar. Bu bölgeye sadece İHH gelmiş yardım için. Yollar yüzünden yardımda ulaşamamış fakat biz riski göze alıp arabalarla girilmez yerlere girdik ve yardımları ulaştırdık. Şu an için bizden acil olarak gıda, temizlik malzemesi, battaniye, temiz su ve temiz elbiseler istediler. Sular çekildikten sonra da temizliğe yardım etmemizi istediler."

Yardım götürülen yerler arasında Podjela, Dubrave, Gornje i Donje, Kaleseija, Lukavica, Doboj İstok, Doboj, Matuzic, Maglaj'ın bazı bölgelerinin yer aldığı ifade edilen raporda, Tuzla bölgesinde yüzlerce evin yıkıldığı, sayısız evin sular altında kalarak zarar gördüğü, sular altında kalan iş yerlerinin, benzin istasyonlarının, resmi dairelerin, okulların kapalı olduğu, bazı yolların çöktüğü, Tuzla'dan Doboj'a giden tren raylarının söküldüğü, ağaçların devrildiği, toprak kaymasının olduğu, yıkılan bazı elektrik direkleri nedeniyle iletişimin sağlanamadığı, çiftçilerin ürünlerinin kullanılmaz hale geldiği anlatıldı.

SELDEN SONRA YAPILABİLECEKLER  

Raporda, selden sonra yapılabilecekler ise şöyle sıralandı:

- Evleri zarar görenler için ev eşyası yardımı 

- Çiftçiler için yardım desteği 

- Sular altında kalan camiler için halı, ses sistemi ve bunun gibi acil yardımlar

- Devlet daireleri ile irtibata geçerek hastane, okul gibi yerlerin acil ihtiyaçları sağlanabilir

 - Yol yapımı ve yıkılan evlerin tamir edilebilmesi veya yenisinin yapılması

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?