banner15

Bosna-Hersekliler sandığa gidiyor

Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri ile Bosna-Hersek Federasyonu , Bosna-Sırp Cumhuriyeti ve Federasyona bağlı 10 kantonun hükümetlerinin belirleneceği seçimler düzenleniyor.

Bosna-Hersekliler sandığa gidiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Halk, genel seçimler için bugün sandık başına gidiyor. 8 bin adayın yarıştığı seçimlerde, yaklaşık 3 milyon seçmenin oy kullanması bekleniyor.

Bosna-Hersek Merkezi Seçimler Komisyonu, Türkiye saati ile saat 08.00'de başlayan oy verme işleminin, 20.00'de sona ereceğini açıkladı.

Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri ile Bosna-Hersek Federasyonu , Bosna-Sırp Cumhuriyeti ve Federasyona bağlı 10 kantonun hükümetlerinin belirleneceği seçimlerde, 264 koltuk için yaklaşık 8 bin aday yarışıyor.

İlk gayrı resmi sonuçların Türkiye saati ile 24.00'te açıklanması bekleniyor.

İlk olarak Devlet Başkanlığı Üçlü Konseyinin, ardından parlamentoların daha sonra da kantonların seçim sonuçlarının açıklanacağı bildirildi.

Seçmenler 3 Ekimde Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri ile Bosna-Hersek Federasyonu, Sırp Cumhuriyeti ve Federasyona bağlı 10 kantonun hükümetlerini belirleyecek.Seçimlerde 264 koltuk için 8 bin aday yarışıyor. Adaylardan 19'u Devlet Başkanlığı Konseyi üyeliği hedefiyle seçim çalışmalarını yürütüyor. Üç halkın temsilcilerinden oluşan Konseyin üyeliğine Boşnakların 9, Hırvatların 7 ve Sırpların 3 adayı bulunuyor.

Yoğun bir siyasi propagandanın yürütüldüğü seçim çalışmalarında, Boşnaklar arasında siyasi bölünmüşlük ön plana çıkarken, Sırp Cumhuriyeti'ndeki adaylar ''milliyetçi'' söylemlerle ''bağımsızlık'' vadediyor.

Boşnak ve Hırvat partiler, Devlet Başkanlığı Konseyi üyeliği için sadece Federasyon bölgesinde aday gösterebiliyor. Partilerin seçim çalışmaları o nedenle özellikle bu bölgede etkili oluyor. Federasyon bölgesinde yaşayan Sırplar, Sırp adaya, Sırp bölgesinde yaşayan Boşnak ve Hırvatlar ise anayasa gereği Boşnak ve Hırvat adaylara oy veremiyor.

SEÇİME GİREN SİYASİ PARTİLER

Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Haris Silayciç ile Hırvat üye Jelyko Komşiç ve Sırp üye Neboyşa Radmanoviç, bu seçimlerde de yarışıyor.

''Bosna-Hersek Partisi' (SBiH) Genel Başkanı Haris Silayciç, ''Her şeyden önce Bosna-Hersek'' sloganıyla kampanya yürütüyor. Bosna-Hersek'in istikrarı, NATO ve AB gibi konularla halkın karşısına çıkan Silayciç, seçim propagandasında daha çok sanatta, sporda, bilimde başarılı kişilerin kendisine verdikleri destekleri bilboardlarda kullanıyor. Türkiye'nin destekleriyle bölgede çok iyi bir barış ve istikrar sağlandığını seçim konuşmalarında vurgulayan Silayciç, kendisine bir kez daha şans tanınması halinde kurulan bu diyalogların daha da geliştirileceğini belirtiyor.

BİLGE KRAL'IN PARTİSİNDEN ÇIKIŞ BEKLENİYOR

Boşnakları temsil eden en büyük parti konumundaki Bosna-Hersek'in merhum Devlet Başkanı Aliya İzzetbegoviç'in kurduğu Demokrat Hareket Partisi (SDA), ''Halk Biliyor'' sloganıyla seçmenden oy istiyor. İzzetbegoviç'in oğlu Bakir İzzetbegoviç'i Devlet Başkanlığı Konseyi için aday gösteren SDA, ciddi bir propaganda çalışması yürütüyor.

Bakir İzzetbegoviç, yaptığı açıklamalarda, seçimlerde oy kullananlardan ''akıllı hareket'' beklediğini, seçimleri kazanması halinde hem Devlet Başkanlığı Konseyinde, hem de komşu ülkelerle zayıf olan diyaloğu geliştirmeye çalışacağını ifade ediyor.

İzzetbegoviç, Bosna-Hersek'e Türkiye gibi dost ülkelerin yardımıyla bölgede siyasi ve iktisadi konularda da önemli gelişmeler sağlanabileceğini vurgulayarak, ''Bizim önceliğimiz Bosna-Hersek içindeki diyaloğu sağlamaktır'' görüşünü dile getiriyor.

Ekonominin durumuna da sıkça değinen İzzetbegoviç, ülkenin söylendiği gibi ''Avrupa'nın en fakir ülkesi'' olmadığını ifade ederek, AB üyesi olan Bulgaristan ve Romanya'dan ülkesinin ekonomik olarak durumunun daha iyi olduğunu belirtiyor.

''ALTIN ZAMBAK'' ÖDÜLLÜ HIRVAT ÜYE YENİDEN ADAY

''İnsan İçin Devlet'' sloganıyla yarışan Sosyal Demokrat Partisi (SDP), Devlet Başkanlığı Konseyi üyeliğine Konseyin üyesi Jelyko Komşiç'i bir kez daha aday gösteriyor.

Komşiç, Bosna savaşı (1992-1995) sırasında ülkenin bağımsızlığı için verdiği mücadele nedeniyle merhum Devlet Başkanı Aliya İzzetbegoviç'ten ''Altın Zambak'' ödülü almış kimliğiyle de ön planda bulunuyor.

Hırvatların yanı sıra Boşnaklar tarafından da sevilen Komşiç'i, bazı Hırvat politikacılar eleştiriyor. Komşiç'in Devlet Başkanlığında Hırvatları doğrudan temsil etmediğini öne süren bu politikacılar, ''Bosna-Hersek'teki Hırvatların Devlet Başkanlığında iyi bir temsilcilerinin olmadığını'' öne sürüyor.

Sırbistan yetkililerini eleştirmesiyle tanınan Komşiç, seçimleri kazandığı takdirde Belgrad'ın Bosna-Hersek'in politikalarına karışmasını engellemeye çalışacağını ve Hırvatistan ile Bosna-Hersek arasındaki deniz sınırı sorununu çözeceğini belirtiyor.

SDP Başkanı Zlatko Lagumdziya da partilerinin Bosna-Hersek'te yaşayan her üç milleti temsil ettiğini vurgulayarak, ''Bosna-Hersek'te yaşayan Sırp, Boşnak ve Hırvatlar olmak üzere üç milleti kabile olarak görüp de Hırvatlar'a Hırvat, Boşnaklar'a Boşnak ve Sırplar'a Sırp temsilci bulmak zorunlu bir şey değildir. Oy verilecek adamın iradesine bakılmalıdır'' şeklinde görüşleri savunuyor.

HIRVAT PARTİLERİN SEÇİM ÇALIŞMALARI

Federasyon bölgesindeki Orta Bosna ile Hersek bölgesinde ağırlıklı olarak seçim çalışması yürüten Hırvat partilerin de bölünmüşlüğü dikkati çekiyor. Devlet Başkanlığı Konseyi üyeliği için Hırvatların 7 adayı bulunuyor.

Hırvat Demokrat Birliği'nin (HDZ) adayı Martin Raguj, ülkenin içinde bulunduğu olumsuz duruma dikkati çekerek, Boşnaklar ile Sırplar arasında kalıcı barışa ancak Hırvatların aracılığıyla ulaşılacağını ifade ediyor.

Hırvatları temsil eden HDZ 1990 ve HDZ BiH partileri de SDP üyesi olan Jelyko Komşiç'in Devlet Başkanlığında Hırvatların temsilciliğini yapmadığını öne sürüyor.

HDZ 1990 lideri Bojo Lyubiç, ülkenin asıl probleminin karışık siyasi yapısı olduğunu söyleyerek, ''Eski Yugoslavya zayıf ekonomisinden dolayı parçalanmadı. Asıl sebep karışık anayasal yapısıydı. Bosna-Hersek'in de bu karışık yapıdan kurtulması gerekiyor'' görüşünü dile getiriyor.

SIRP ADAYLAR'DAN BÖLÜNME VAATLERİ

Ülke topraklarının yüzde 49'una sahip Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde de yoğun bir seçim propagandası yürütülüyor.

Kril alfabesinin kullanıldığı bu bölgede, Sırp adayların propaganda için sıkça bilboardları kullandıkları dikkati çekiyor. Sırp Cumhuriyeti Başbakanı Milorad Dodik, bu göreve yeniden aday oldu. Dodik'in genel başkanlığını yaptığı Bağımsız Sosyal Demokratlar Partisi, Devlet Başkanlığı Konseyine ise halen Konseyin üyesi olan Neboyşa Radmanoviç'i gösterdi.

Sırpları temsil eden diğer iki partinin de Devlet Başkanlığı Konseyine adayları bulunuyor, ancak bunların seçilme şanslarının az olduğu belirtiliyor. Dodik ve diğer Sırp adaylar, özellikle ''Bosna-Hersek'ten 'barışçıl' bir şekilde ayrılma söylemlerini'' sıkça dile getiriyor. Bazı Sırp adayların Türkiye'nin bölgede ''üniter bir devlet'' kurmak istediği şeklinde iddialarda bulundukları da dikkati çekiyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 07:41
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48