banner15

Bosna Hersek'te 'İslamofobi' raporu

Bosna Hersek İslam Birliği tarafından yayımlanan İslamofobi raporunda, Bosna'daki Müslümanlara ve sembollerine yönelik yapılan ayrımcılığa yer verildi.

Bosna Hersek'te 'İslamofobi' raporu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bosna Hersek İslam Birliği (Diyanet İşleri Başkanlığı), ''İslamofobi'' raporu yayımladı. Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri Müftüsü İsmail Smayiloviç ve İslam Birliği Halkla İlişkiler Sorumlusu Ekrem Tucakoviç, düzenledikleri basın toplantısında, ülkedeki Müslümanlara yönelik ayrımcılık ve farklı grupların sergilediği hoşgörüsüzlüklere yer veren ''İslamofobi'' raporunu açıkladı.

Ayrımcılık, sözlü taciz, önyargının yayılması, bireysel ve din özgürlüğün boyutlarının kısıtlanması, bunun medya ve eğitim birimlerinde yayılması gibi konuları içeren raporda, İslamofobi, hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık gibi konuların ciddiye alınması istendi.

Ülkede çalışan Müslüman kadınların, kılık kıyafet konusunda diğer etnik toplumun baskısına uğradığı ve ayrımcılık gördükleri belirtilen raporda, 2007 yılında Brçko'daki bir okulda görev yapan başörtülü müdür yardımcısının, kıyafetinden dolayı bir Sırp meslektaşı tarafından görev yapmasının engellendiği olaya yer verildi.

Raporda şu ifadeler de yer aldı:
''Müslümanlar ve İslami değerlere karşı ayrımcılık ve hoşgörüsüzlük Bosna Hersek'te toplumun ciddi bir sorunudur. Önyargı, hoşgörüsüzlük, korkutma, hakaret ve dini ritüellerin, duyguların alay konusu olması, cami ve mezarlıklara yapılan saldırı, eğitimde ve işte ayrımcılık girişimleri tehdit olgularıdır. Bu tür tehdit olguları, Müslümanların insan haklarının ihlali anlamını taşır ve önemli ölçüde kişisel ve sosyal yaşamı etkiler.''

Raporda, Müslümanlara karşı zaman zaman kullandığı ayrımcı ifadeleri nedeniyle Sırp lider Milorad Dodik'in ismine de yer veriliyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 09:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35