banner39

Bosna Hersek'te koalisyon partileri bakanlıkları paylaştı

Bosna Hersek'te kurulacak hükümette Demokratik Eylem Partisi 5, Hırvat Demokrat Birliği 6 ve Demokratik Cephe 5 bakanlık alacak, tartışılan Maliye Bakanlığı ise Hırvat Demokratlar Birliği'ne verildi

Balkanlar 13.03.2015, 08:16 13.03.2015, 08:16
Bosna Hersek'te koalisyon partileri bakanlıkları paylaştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bosna Hersek'te, 12 Ekim'de yapılan genel seçimlerin ardından ülkedeki iki entiteden biri olan Bosna Hersek Federasyonu'nda (FBIH) da hükümet kurulması konusunda taraflar arasında anlaşma sağlandı.

Alınan bilgiye göre, Demokratik Eylem Partisi (SDA), Hırvat Demokrat Birliği (HDZ) ve Demokratik Cephe (DF), günlerdir devam eden görüşmelerin ardından Bosna Hersek Federasyonu'nda hükümetin kurulması üzerinde uzlaştı.

HDZ Genel Başkan Yardımcısı Boryana Krişto, varılan anlaşma gereği altı bakanlığın HDZ'ye, SDA ve DF'ye ise beşer bakanlık verildiğini söyledi.

Günlerdir hükümet kurulma çalışmalarının tıkanmasına neden olan Maliye Bakanlığı, SDA ve DF'nin de onay vereceği HDZ'li bir isme verilecek.

Bu arada daha önce ülkedeki bir diğer entite Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde hükümet kurulmuş, ülke düzeyinde ise hükümet kurulması konusunda taraflar arasında anlaşma sağlanmıştı.

Öte yandan kantonlar düzeyinde ise hükümet kurma çalışmaları devam ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?