banner39

Bosna ile Makedonya arasında mülteci görüşmesi

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Tsrnadak Makedonya'da Makedonya Dışişleri Bakanı Poposki ile sığınmacı krizini görüştü

Balkanlar 23.09.2015, 16:23 23.09.2015, 16:23
Bosna ile Makedonya arasında mülteci görüşmesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı İgor Tsrnadak, Makedonya'daki temasları kapsamında, Dışişleri Bakanı Nikola Poposki ile görüştü.

Makedonya Dışişleri Bakanlığında yapılan görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra sığınmacı krizinin de ele alındığı bildirildi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Tsrnadak, ziyaretinin iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi adına olumlu bir adım olduğunu söyledi.

Makedonya-Sırbistan-Hırvatistan koridorunu kullanarak Batı Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışan sığınmacıların Bosna Hersek'e yönelme ihtimalini değerlendiren Tsrnadak, şu an itibarıyla böyle bir şeyin söz konusu olmadığını, olması durumunda da sınırların kapatılmasının en son çözüm olacağını kaydetti.

Tsrnadak, "Kurumlarımız, sığınmacıların ülkemize girebileceği iki olası rota olduğu bildirdi. Bunların biri Sırbistan, diğeri ise Arnavutluk-Karadağ üzerinden. Sınırların kapatılması sorunu çözmemekle beraber, sorunun daha da karmaşık bir hal almasına neden oluyor. Sınırların kapatılması en son çare olmalı" ifadesini kullandı.

Makedonya Dışişleri Bakanı Poposki de yapılan görüşmenin bölgesel işbirliği ve ülkelerin Avrupa-Atlantik entegrasyon süreçleri açısında önemli olduğunu kaydetti.

İstikrarlı bir bölge için imkanlara odaklanılması gerektiğine işaret eden Poposki, bu nedenle yaptıkları görüşmede gerginlikler, sınır meseleleri ya da eski düşmanlıkların yeniden canlandırılması hakkında değil, bölgesel işbirliği hakkında konuştuklarını ifade etti.

Poposki, Bosna Hersekli mevkidaşı ile gerçekleştirdiği görüşmede sığınmacı krizini de ele aldıklarını belirterek, sığınmacı krizinin ülkelerin anlaşmaları ve AB düzeyinde bir çözüm bulunması halinde sona ereceğini sözlerine ekledi.

Tsrnadak, Üsküp'teki temasları kapsamında ayrıca Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov ve Başbakan Nikola Gruevski ile bir araya geldi.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?