banner39

Bosna kasabına 'kahraman' pankartlı provoke

Soykırım suçundan yargılanan ve hakkındaki kararın bugün açıklanacağı Karadzic'e destek amacıyla Sırp nüfusun yoğun olduğu Saraybosna'nın doğusunda, üzerinde "Sırp kahramanlar" yazılı Karadzic ve Seselj fotoğrafları bilbordlara asıldı

Balkanlar 24.03.2016, 13:03 24.03.2016, 13:33
Bosna kasabına 'kahraman' pankartlı provoke

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Soykırımın da aralarında bulunduğu 11 ayrı suçtan yargılanan, hakkındaki kararın bugün açıklanacağı Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadzic'e destek amacıyla Sırp nüfusun yoğun olduğu Saraybosna'nın doğusunda, üzerinde "Sırp kahramanlar" yazılı Karadzic ve Vojislav Seselj fotoğrafları reklam panolarına asıldı.

Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Karadzic hakkındaki kararını açıklamasına saatler kala Bosna Hersek'in iki entitesinden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti (RS) sınırları içerisindeki Saraybosna'da Karadzic provokasyonu yapıldı.

Sırp Radikal Partisi (SRS) tarafından astırılan fotoğraflarda, Karadzic'in yanı sıra Lahey'deki mahkemede yargılanmasına devam edilen Vojislav Seselj'in de fotoğrafı yer alırken, reklam panosundaki "Sırp kahramanlar" ifadesi dikkati çekti.

Bu arada, Karadzic davasında kararın açıklanacak olması nedeniyle hem Bosna Sırp Cumhuriyeti hem de Bosna Hersek Federasyonu'nda güvenlik önlemlerinin de arttırıldığı bildirildi.

Lahey'deki mahkemede aralarında soykırımın da bulunduğu 11 ayrı suçtan yargılanan Karadzic hakkındaki karar bugün açıklanacak. Mahkeme Türkiye saati ile 15.00 itibariyle başlayacak.

Kurban yakınları ve savaş mağdurları, Karadzic'in Srebrenitsa'nın yanı sıra Bratunac, Foca, Kljuc, Prijedor, Sanski Most, Vlasenica ve Zvornik bölgelerinde yapılan katliamlar nedeniyle de "soykırım" suçundan hüküm giymesini bekliyor.

Karar Güney Koreli yargıç O-Gon Kwon başkanlığında Yargıç Melville Baird ve Yargıç Howard Morrison tarafından verilecek.

Yorumlar (1)
süleyman sönmez 6 yıl önce
Sırplara göre en fazla öldüren en kahraman. Demekki kılavuzları Hitler. Bu milletin nedense kılavuzu hep kargalar oluyor.
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?