Bosna seçimlerinde düğümü sosyal demokratlar çözecek

Ekim ayında gerçekleşecek Bosna-Hersek seçimlerinin hem Bosna için hem de bölge için büyük öneme sahip olduğu düşünülüyor. Avrupa’nın kalbi olarak bilinen Bosna’da gerçekleşecek seçimleri, eski başbakanlık müşavirlerinden ve bölgenin Türkiye'deki önemli uzmanlarından Davut Nuriler’le konuştuk. Nuriler, Bosna seçimlerinde düğümü, Sosyal demokratlar arasında tercih edilecek adayın çözeceğini ifade etti.

Bosna seçimlerinde düğümü sosyal demokratlar çözecek

7 Ekim 2018 tarihinde Bosna-Hersek’te genel seçimlerin yapılacağı biliniyor. Bosna devletinin kurucu üç unsuru Boşnaklar, Hırvatlar ve Sırpların kendi aralarında yarışacakları seçimlerde Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri seçilecek. Federal Parlamento milletvekili seçimlerinin de gerçekleşeceği 7 Ekim tarihi Bosna-Hersek ve Balkanlar için büyük öneme sahip.

Bosna Hersek'te 1992-1995 yıllarında yaşanan savaşı sonlandıran Dayton Barış Antlaşması'nın ardından sekizinci kez yapılacak genel seçimlerde halk, Bosna Hersek Üçlü Cumhurbaşkanlığı Konseyinin Boşnak, Sırp ve Hırvat üyelerinin yanı sıra kanton, entite ve devlet düzeyindeki hükümetleri ve milletvekillerini belirlemek için oy kullanacak.

Ülke verilerine göre kayıtlı 3 milyon 381 bin 963 seçmen bulunuyor.

Bosna Hersek'te genel seçimler 4 yılda bir yapılıyor.


Başbakanlık eski Müşaviri Davut Nuriler

Başbakanlı eski müşavirlerinden Davut Nuriler 7 Ekim’de gerçekleşecek Bosna-Hersek seçimlerini Dünya Bülteni’ne yorumladı. Nuriler, 2018 genel seçimlerinde üç kişiden oluşan Cumhurbaşkanlığı Konseyine Boşnak, Hırvat ve Sırp üyenin seçileceğini, devlet parlamentosunda 42 milletvekili adayının seçim sonrasında yerlerini almış olacağını ifade etti. Genel seçimlerde federasyon ve kantonlar, Özerk Sırp Cumhuriyeti’nde de başkanlık seçimlerinin gerçekleşeceğini söyledi.

BOSNA-HERSEK HALKI SEÇİMLERE İLGİ GÖSTERMİYOR

Bosna’da üç milyon seçmenin olduğunu belirten Nuriler, “Geçen seçimlere baktığımızda seçimlere katılım yüzde 50’yi aşamıyor. Yurtdışında da sandıklar açılıyor, devlet teşvik etse de seçmen sandığa yanaşmıyor” dedi.

ÜÇ KURUCU UNSUR: BOŞNAKLAR, HIRVATLAR VE SIRPLAR

Başbakanlık eski müşaviri Nuriler, Cumhurbaşkanlığı Konseyine kurucu üç unsur olan Boşnak, Hırvat ve Sırp üyelerin seçildiğini söyledi. Her üyenin sekiz ay süreyle görev yaptığını ve seçimlere 90’lı yıllardan beri siyasi hayatlarına devam eden partilerin katıldığını ifade etti.

SOSYAL DEMOKRATLAR EN DAĞINIK SEÇMEN KİTLESİ 

Nuriler, “2018 seçimlerinde en dağınık seçmen kitlesi sosyal demokrat partilerin olduğunu görüyoruz. Bosna Hersek’in Sosyal Demokrat Partisi, büyük yenilgiye uğradıktan sonra yeni aktörler çıktı. Bu aktörlerden bir tanesi şu an Cumhurbaşkanlığına aday olan Željko Komşiç ve SDP’nin Boşnak milleti adına aday gösterdiği Denis Bekiroviç. Sosyal demokratlar adına bu iki isim kendi aralarında yarışıyor. Sosyal demokratlar arasında sonuçlanacak yarış, Cumhurbaşkanlığı Konseyine seçilecek adaylar konusunda büyük bir işaret olarak değerlendirildiğini söyleyebiliriz” sözlerini kullandı.

DODİK VE ÇOVİÇ, BAKİR İZZETBEGOVİÇ’E ENGEL OLDULAR

Son dört sene içinde Sırp Mlorad Dodik ve Hırvat Dragan Çoviç’in, Bakir İzzetbegoviç’e iş yaptırmadığını belirten Nuriler, Cumhurbaşkanlığı Konseyinde görev yapan bu iki ismin, Bosna Hersek’in attığı başta AB ve NATO gibi tüm stratejik hamleleri hep engellediklerini kaydetti.

KOMŞİÇ BOSNA İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSAT

Davut Nuriler, Željko Komşiç’in Hırvat kontenjanından Cumhurbaşkanlığı Konseyine girmesi halinde Bosna için önemli bir fırsat olacağını düşündüğünü belirtti. Nuriler, “Savaş döneminde vatanseverliğini kanıtlamış bir isim. O nedenle Bosna siyasetinin önünün açılması için önemli bir siyasi aktör” dedi.

Nuriler, sosyal demokratlar arasında Denis Bekiroviç’in Komşiç karşısında adaylıktan çekilebileceğini de sözlerine ekledi ve Komşiç’in ABD tarafından da desteklendiği ayrıntısını verdi.

MUHTEMEL KONSEY ÜYELERİ

Nuriler, Boşnaklar adına Şefik Caferoviç’in, Hırvatlar adına Željko Komşiç’in, Sırplar adına Mladen İvaneviç’in olabileceğini belirtti. Bu isimlerin gelmesi halinde AB’ye entegrasyon, NATO ve ekonomik koşullarda önemli gelişmelerin yaşanacağını ileri sürdü.

SIRPLARIN SİYASETE GÜVENİ ZAYIFLADI

Nuriler, Bosna’ya bağlı Özerk Sırp Cumhuriyeti altında yaşayan Sırpların huzursuz olduğunu ifade etti. Sırpların huzursuz olmalarının nedeni ise Mart ayında Banja Luka şehrinde ölü bulunan David Dragiçeviç isimli genç. Halk gencin ölümünde polisin parmağının olduğunu düşünüyor. Ölü bulunan gencin babası Dagor Dragiçeviç’in kalabalıkları organize ettiğini belirten Nuriler, Banja Luka’da kalabalıkların meydanlarda eylem yaparak polisten sorumluların cezalandırılmasını beklediğini söyledi.

SEÇİMİN DÜĞÜMÜNÜ SOSYAL DEMOKRATLAR ÇÖZECEK

Sosyal demokratlar arasında tercih edilecek adayın Bosna seçimlerinin geleceğini tayin edeceğini iddia eden Nuriler, Denis Bekiroviç’in Komşiç lehine çekilme ihtimalinin olduğunu da sözlerine ekledi.

Bölge uzmanı Nuriler, “Hırvatların mevcut Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi Dragan Çoviç, son dört yıldır Hırvat milletini temsilen Cumhurbaşkanlığı Konseyinde bulunuyor. Dodik’le işbirliği yapması neticesinde Bosna siyasetini kilitlemişti” dedi. Ayrıca Komşiç’in karşısına rakip olarak çıkması halinde Çoviç’in kaybetme ihtimalinin çok yüksek olacağını ve Çoviç’in bundan çekindiğini vurguladı.

Kaynak: Furkan Özkul / Dunyabulteni.net

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2018, 12:33
YORUM EKLE

banner33

banner37