banner15

Bosna şehitlerini anıyor

Bosna'nın efsanevi lideri merhum Aliya izzetbegoviç'in mezarı başında şehitler için bir tören düzenlendi

Bosna şehitlerini anıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bosna'daki savaşın (1992-1995) ardından ''Şehitler Günü'' olarak ilan edilen Ramazan Bayramı'nın ikinci gününde, Kovaçi Şehitliği'nde merhum Aliya İzzetbegoviç'in mezarı başında tören düzenlendi.

İzzetbegoviç'in mezarı başında düzenlenen törenlere, oğlu ve Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak Üyesi Bakir İzzetbegoviç, Savunma Bakanı Selmo Cikotiç, Bosna-Hersek Reis-ul Uleması Dr. Mustafa Ceriç, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ile çok sayıdaki yetkili ve şehitlerin yakınları katıldı.

Törenler kapsamında, Bakir İzzetbegoviç ve Savunma Bakanı Çikotiç, Şehitler Anıtı'na ve merhum İzzetbegoviç'in mezarına çelenk koydu ve dua etti. Daha sonra Diyanet İşleri Başkanı Görmez ve Saraybosnalı imamlar tarafından Kur'an-ı Kerim okundu ve dua edildi.

Reis-ul Ulema Ceriç, törende yaptığı konuşmada, tüm şehitleri rahmet ve minnetle andığını ifade etti. Ailesinden birisini kaybedenin, bir can parçasını kaybettiğine işaret eden Ceriç, ancak şehitliğin çok onurlu ve yüce bir mertebe olduğunu vurguladı.

Ceriç, ayrıca ülkedeki Müslüman Boşnak halkına, şehitlikleri daha çok ziyaret etme çağrısında bulundu.
Bakir İzzetbegoviç de ülkenin ve halkın özgürlüğünü şehitlere borçlu olduklarını ifade ederek, ''Bugün burada özgürce yaşayabilmemizi, ülkemizde adetlerimizi yerine getirebilmemizi burada ve diğer mezarlıklarda bulunanlara şehitlerimize borçluyuz'' dedi.

Törenin ardında, mezarlıkta toplanan şehitlerin yakınları, Kur'an-ı Kerim okudu ve dua etti.
''Şehitler Günü'' kapsamında ayrıca tarihi Gazi Hüsrevbey Camisi'nde hatim indirildi, ülke genelinde bulunan her şehitliğin ziyareti için Bosna-Hersek İslam Birliği (Diyanet İşleri Başkanlığı) organizasyon düzenledi.

Bosna savaşı sırasında (1992-1995) çoğunluğu sivil Boşnak olmak üzere yaklaşık 200 bin kişi hayatını kaybetti. Savaşın bitmesinden sonra''Şehitler Günü'' olarak ilan edilen Ramazan Bayramı'nın ikinci gününde ülke genelindeki şehitliklerde anma törenleri düzenleniyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2011, 15:06
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35