banner15

Bosna Selimiye Camii yeniden açıldı

Savaş döneminde Sırplar tarafından yıkılan Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılan Selimiye Camii yeniden yaptırılarak ibadete açıldı

Bosna Selimiye Camii yeniden açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bosna'da 1512 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılan ve 1992 yılında Çetnikler tarafından yıkılan tarihi cami, yeniden inşa edilerek ibadete açıldı. 

Bosna-Hersek'te Sırp nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sokolac kenti yakınındaki Knejina'da ''Selimiye Camisi''nin yeniden ibadete açılışı nedeniyle düzenlenen törene Reis-ul Ulema Dr. Mustafa Ceriç, Knejina İslam Birliği Başkanı Rifet Vrabac, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) Bosna-Hersek Koordinatörü Dr. Zülküf Oruç ile yaklaşık 10 bine yakın vatandaş katıldı. 

Dr. Ceriç, törende yaptığı konuşmada, 1512 ile 1520 yılları arasında inşa edilen Selimiye Camisi'nin, ülkenin en eski kültürel anıtlarından biri olduğunu vurguladı. 

Savaş sırasında yıkılan tarihi camileri yeniden inşa ettirerek ibadete açtıklarını belirten Dr. Ceriç, ''Sultan Selim şimdi dönüp bu camiye bakmış olsaydı, inanıyorum ki bu caminin kendisinin yaptığından daha iyi olduğunu söylerdi. Bu yüzden camiyi yıkanlara bir daha böyle bir şey yapmamaları için mesaj gönderiyorum, çünkü biz daha da iyisini yaparız'' dedi. 

Sultan Selim'in Tuğrasını kendisine takdim eden Knejina İslam Birliği Başkanı Rifet Vrabac'ı Boşnakların yoğun yaşamadığı Sokolac'ta görev yapmasından dolayı takdir eden Ceriç, ''Bugün Knejina'da Sultan Selim, Rifet Vrabac'tır ve ben tuğrayı Sultan'ımdan aldım'' diye konuştu. 

Dr. Çeriç, Sokolac'ta 1992 ile 1995 yılları arasında çok sayıda Boşnak'ın öldürüldüğünü ve topraklarından sürüldüğüne dikkati çekerek, ''Ancak Boşnaklar yeniden eski topraklarına dönüyor. Boşnaklar burada bulunduğu müddetçe, bu topraklarda İslamiyet de olacak ve hiçbir zaman kaybolmayacak'' dedi. 

Bosna-Hersek A Milli Futbol Takımı'nın, Avrupa Şampiyonası ön eleme maçında cuma akşamı Belarus'u 2-0 yendiğini de anımsatan Dr. Ceriç, sözlerini şöyle sürdürdü: 

''Bizim futbolcular, bize bayram hediyesi olarak Belarus'tan galibiyet getirdi. Şimdi Zenica'da yarın yapılacak maç için de dua edelim. Ön eleme maçlarının sonunda özellikle grubumuzdaki Fransa'yı Paris'te yendiğimiz zaman Bosna-Hersek'teki her taş sevinecektir.'' 
     
CAMİNİN ALEMİNİ BİR SIRP SAKLAMIŞ

1992 yılında Sırp birliklerince yerle bir edilen Selimiye Camisi'nin alemini bir Sırp'ın sakladığı, bölgeye yeniden Boşnakların dönmesi halinde kendilerine teslim edilmesi yönünde vasiyette bulunduğu öğrenildi. 

İsmi açıklanmayan Sırpın hayatını kaybettiği, ancak alemi emanet ettiği oğlunun, 2003 yılında tarihi caminin yeniden inşasına başlanması üzerine babasının emanetini, cami yetkililerine teslim ettiği kaydedildi. 

Klasik Osmanlı mimarisiyle 1512 yılında inşasına başlanan ve 1520 yılında tamamlanan tek minareli Selimiye Camisi, 1992 yılında Çetniklerce temellerine dinamit konularak havaya uçuruldu. Bosna-Hersek İslam Birliği'nin girişimleriyle yurt dışında yaşayan Boşnakların maddi destekleriyle, 2003 yılında aslına uygun olarak yeniden yaptırılmaya başlanan caminin inşası, yaklaşık 400 bin avroya mal oldu. 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2011, 13:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35