banner15

Bosna'da aynı camiye 3. kez saldırı

Bosna-Hersek'te savaş sırasında Boşnaklara yönelik katliamların en fazla işlendiği Bratunaç'ta bulunan bir camiye üçüncü kez saldırı düzenlendi.

Bosna'da aynı camiye 3. kez saldırı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Bosna-Hersek'te, Srebrenitsa kenti yakınlarındaki Bratunaç'ta bulunan bir camiye üçüncü kez saldırı düzenlendi.

Bosna-Hersek'teki savaş sırasında (1992-1995) Boşnak halka yönelik katliamların en fazla işlendiği yerleşim birimlerinden, ülkenin doğusundaki Bratunaç'ta sabah namazı için camiye gelen imam Elvir Hociç, caminin camlarının kırık olduğunu fark etti. Polis, saldırganların yakalanması için çalışma başlatıldı.

Daha önce de camiye iki kez saldırıda bulunulduğunu belirten Hociç, "Verilmek istenen mesaj açıktır. Bratunaç'a geri dönen Boşnakların dini duygularını özgürce ifade etmelerine izin verilmiyor" dedi.

Bratunaç'ta, savaştan önce 22 bin Boşnak, 11 bin Sırp yaşıyordu. Savaş sırasında tamamen Boşnak nüfustan arındırılan kente, Dayton Anlaşması'nın yürürlüğe girmesinin ardından geri dönüşler başladı.

Geri dön üşlerle birlikte, kentteki Boşnak nüfusu 1500'e ulaştı. Ancak Boşnaklar, daha önce yaşadıkları evlere başka kentlerden getirtilen Sırplar yerleştiği için genellikle kent dışında yaptırdıkları yeni evlerde yaşıyor.  
 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2010, 22:54
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48