banner39

Bosna'da Ayvaz Dede şenlikleri başladı

Bosna'da İslam'ın yaygınlaşmasına büyük katkıları olan Ayvaz Dede adıan düzenlenen anma törenleri bu yıl 504'üncü kez düzenleniyor

Balkanlar 07.06.2014, 13:06 07.06.2014, 14:33
Bosna'da Ayvaz Dede şenlikleri başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

 Bosna'da halkın İslam'a geçmesini vesile olan  Ayvaz Dede anısına, her yıl on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen şenliklerin 504’üncüsü, düzenlenen resmi törenle başladı.

Bosna Hersek’in Donyi Vakuf şehri yakınlarındaki Akhisar kasabasında İslam Birliği (Baş Müftülük) ve Travnik Müftülüğü'nce organize edilen 504. Ayvaz Dede Şenlikleri'nin başlaması nedeniyle düzenlenen törene, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Travnik Müftüsü Ahmed Adiloviç, Orta Bosna Kantonu Başbakanı Tahir Lendo, çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.

İzzetbegoviç, törende yaptığı konuşmada, Ayvaz Dede Şenlikleri'nini Boşnak kültürünün en uzun soluklu bir etkinliği olduğunu ve buna sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Ayvaz Dede Şenlikleri'ne katılan nesillerin, tıpkı Ayvaz Dede gibi duaları ve çok çalışmaları ile birçok başarıya imza attığını belirten İzzetbegoviç, şöyle konuştu:

"İyiliğe ve pozitif sonuçlara, iyi bir geleceğe ve adalete inanmamız, iyilik ile sonuçlanmak zorunda. Savaş zamanlarını hatırlayın, 1993, 1994 yıllarında, tünelin sonunda ışık yokmuş gibi, her şey bize karşı gibiydi sanki. Fakat birden, hiç açılacağına ihtimal vermediğimiz bir kapı açıldı. Ve ışığı gördük. Bu şekilde bu günlere geldik. Bugün de zor anlar ve garip bir bahar yaşıyoruz. Önce protestolarda halkın öfkesi, daha sonra ise, hiçbirimizin daha önce görmediği bir şekilde yağmur yağdı ve seller oldu. Dinimize, atalarımızın sahip olduğu ahlaka geri dönmeli ve yardıma ihtiyacı olan insanlara elimizi uzatmalıyız."

BÖLGENİN EN ÖNEMLİ ETKİNLİKLERİNDEN

Travnik Müftüsü Adiloviç de Ayvaz Dede Şenlikleri'nin uzun zamandır uluslararası bir etkinlik olduğunu hatırlattı.

Bu şenliklerin Bosna Hersek ve Balkan bölgesinde en önemli dini ve kültürel etkinliklerden biri haline geldiğini belirten Adiloviç, "Yurdumuz için ettiğimiz dualar ile hem dünyevi hem de maneviyatı birleştiriyoruz. Ayvaz Dede Şenlikleri ile temel değerlerimizi herkese tekrar hatırlatmak istiyoruz. Bunlar din, vatan ve millet sevgisidir" dedi.

Ayvaz Dede Şenlikleri Organizasyon Kurulu Başkanı Nusret Abdibegoviç ise Ayvaz Dede Şenlikleri'nin bu seneki sloganının "Ramazana doğru: Vatanımız için dualarla" olduğunu açıkladı.

Abdibegoviç, bu sene 504'üncüsü düzenlenen şenliklerle, Bosna Hersek'te yaşanan sel felaketinde mağdur olan, evlerini ya da yakınlarını kaybeden vatandaşlar ile dayanışma içinde olduklarını göstermek istediklerini vurguladı ve sözlerine şu şekilde devam etti:

"Onların acısını paylaşıyor, kendilerine destek ve umut mesajları yolluyoruz. Onlar için dualarımızı eksik etmiyoruz. Ayvaz Dede Şenlikleri gurur duyduğumuz bir gelenek haline geldi. Her seferinde bu şenlikleri organize ederken, içeriğe günümüzün ruhunu yansıtacak yeni bir şey katmak için çabalıyoruz. Ayvaz Dede, su bulamayan bölge sakinleri için dua ederek yardım etti. Bu da hepimize, her insana yardım etmemiz, her insanın topluma lazım olduğu ve her insanı sevmemiz ve saygı duymamız gerektiği mesajını veriyor."

Orta Bosna Kantonu (SBK) Başbakanı Lendo da, Ayvaz Dede Şenlikleri'nin 5 yüzyıllık bir tarihe sahip olduğunu söyledi.

Kanton'un Ayvaz Dede Şenlikleri gibi etkinlikleri destekleyerek tüm vatandaşlara özgür olduklarını hatırlatmak istediklerini belirten Lendo, "Ayvaz Dede Şenlikleri bize daha iyi bir yola doğru öncülük eden, aynı zamanda da önümüzde bulunan zorlukları hatırlatan manevi yoldur. Bosna Hersek Anayasası, ülke genelinde tüm vatandaşların özgür olmasını öngörüyor ve Ayvaz Dede Şenlikleri ile, bu gerçeği herkese hatırlatıyoruz" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'DEN DE MİSAFİRLER KATILIYOR

Bursa'dan sema grubu ile Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Bölüğü'nün konser vereceği, aynı zamanda Diyanet İşleri Başkanlığı Korosu'nun da yer alacağı etkinliğin son günü olan 22 Haziran'da Türkiye'den de çok sayıda katılım olacağı öğrenildi. Avrupa Birliği Barış Gücü bünyesinde görev yapan Türk Birliği tarafından da Ayvaz Dede Şenlikleri'nin yapılacağı alanda vatandaşlara çay, su, sandviç, tişört ve şapka dağıtılacak.

Renkli görüntülerin yaşandığı etkinliklerin son gününde Bosna Hersek'in değişik bölgelerinden başlarında fesleri, ellerinde Osmanlı bayrakları ve sancaklarıyla törenin yapıldığı alanda atlı birliklerin geçişi yapılıyor. Daha sonra ilahiler ve Mehter konserinin ardından on binlerce insanın katılımıyla cemaatle namaz kılınıyor ve dualar ediliyor. 

AYVAZ DEDE

Ayvaz Dede Şenlikleri, her yıl on binlerce insanın katılımıyla Bosna-Hersek'te bu zamana kadar yapılan en uzun soluklu etkinlik olarak biliniyor.

Ayvaz Dede, Sarı Saltuk gibi, irşat maksadıyla Anadolu'dan kalkıp bölgeye gelen Horasan erenlerinden. İnanışa göre, Akhisarlı bir derviş olan Ayvaz Dede, 500 yıl önce, kuraklığın yaşandığı ve bugün şenliklere ev sahipliği yapılan Donyi Vakuf kentinin Akhisar (Prusac) kasabasındaki dağa geldi. Halkın kıtlık çektiği, hayvanların susuzluktan telef olduğu bölgeye suyu getirmek için 40 gün 40 gece burada ibadet eden Ayvaz Dede, bir gece, uykusunda iki koçun birbiriyle çarpıştığını gördü. Boynuz sesiyle uykusundan uyanan Ayvaz Dede, bir anda karşısında yarılan dağı ve gürül gürül akan ırmağı buldu. Böylece bölge suya kavuşmuş oldu. Bu olayı duyan çok sayıda insan da Müslüman oldu. Şenliklerin bir bakıma bu bölgedeki insanların İslam'ı seçişi dolayısıyla da yapıldığı biliniyor.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?