banner39

Bosna'da dört kişi donarak öldü

Balkanlar'da aşırı soğuk hayatı olumsuz etkiliyor; Bosna-Hersek'te 4 kişi donarak hayatını kaybetti

Balkanlar 14.12.2012, 13:30 14.12.2012, 15:08
Bosna'da dört kişi donarak öldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Batı Balkan ülkelerinde etkisini sürdüren aşırı soğuk hava, hayatı olumsuz etkiliyor. Bosna-Hersek, Sırbistan, Hırvatistan ve Karadağ'da görülen Sibirya soğukları devam ediyor. Sırbistan'ın doğusunda yer alan Syenitsa ve Bosna-Hersek'in güneydoğusundaki Gacko kentlerinde hava sıcaklığı eksi 24 dereceye kadar düşerken, bu kentlerin "Avrupa genelindeki en soğuk yerler" arasına girdiği belirtildi.

Bosna-Hersek'i oluşturan Bosna-Hersek Federasyonu ile Bosna Sırp Cumhuriyeti Sivilleri Koruma Kurumları tarafından yapılan yazılı açıklamada, ülkede son 2 günde 4 kişinin dondurucu soğuklar nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

Bölgede en düşük hava sıcaklığı, Sırbistan'ın Syenitsa kenti ve Bosna Hersek'in Gacko kentinde eksi 24, Hırvatistan'ın Otoçac kentinde ise eksi 19 olarak ölçüldü. Sırbistan'ın başkenti Belgrad, Bosna-Hersek'in Başkenti Saraybosna, Hırvatistan'ın başkenti Zagreb ile Karadağ'ın başkenti Podgoritsa'da ölçülen hava sıcaklıkların sıfırın üzerinde olduğu kaydedildi.

Bosna-Hersek Federasyonu Meteoroloji Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, önümüzdeki üç günde Balkanlar'daki hava sıcaklıkları artacak. Bosna-Hersek, Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ'da sıcaklıklar 10 dereceye kadar yükselecek. Bu durumun fazla sürmeyeceğini belirten meteoroloji uzmanları, gelecek haftanın ortasından itibaren bölgede yeniden aşırı soğukların etkili olacağı uyarısında bulundu.

Bölgedeki aşırı soğuklar nedeniyle geçen hafta Hırvatistan'da 3, Sırbistan'da ise 2 kişi donarak ölmüştü.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü