banner39

Bosna'da emekli askerler açlık grevinde

Bosna Hersek'te 2012 bütçesine emekli maaşlarının eklenmesini isteyen emekli askerler, Bakanlar Kurulu toplantısından karar çıkmaması üzerine açlık grevi başlattı.

Balkanlar 22.03.2012, 19:48 22.03.2012, 19:48
Bosna'da emekli askerler açlık grevinde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bosna Hersek ordusundan ayrılan veya emekli olan askerlerin, 2012 bütçesine emekli maaşlarının eklenmemesini protesto amacıyla başlattıkları eylem, açlık grevine dönüştü.

Bosna Hersek ordusundan emekli olan veya sözleşmelerini uzatmayarak ayrılan askerler, Maliye Bakanlığı'nın kendilerine verilmesi gereken emekli maaşlarını ödemediği gerekçesiyle önceki gün başlattıkları eylem devam ediyor. Eylemleri kapsamında 2 gündür parlamento binası önünde sabahlayan askerler, Bosna Hersek Bakanlar Kurulu Konseyi'nin dünkü toplantısından kendileriyle ilgili olumlu bir sonuç çıkmaması üzerine bugünden itibaren açlık grevi başlattı.

Açlık grevi başlatan eski askerlerden durumu kötüleşen 9'u hastaneye kaldırıldı. Hastaneye kaldırılanlardan 8'i tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Savaş dönemindeki Bosna ordusunun eski komutanlarından emekli general Sefer Haliloviç, açlık grevi başlatan askerlere destek ziyaretinde bulundu. Eylem yapan Boşnak, Sırp ve Hırvat askerlerin alkışlarıyla karşılanan Haliloviç, burada yaptığı konuşmada, ''Herkesin kanunlara uyması gerek. Ben size destek vermek için geldim. Bu hükümetin sizin problemlerini çözmesi için iki gün süresi var, eğer bir şey yapmazlarsa bütün vatanseverleri size destek vermeye çağıracağım'' dedi.

Haliloviç, Bosna Hersek Maliye Bakanı Nikola Şpiriç'in kanunlara uygun davranmadığını belirterek, bu tutumundan vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

Açlık grevi yapan Boşnak askerlerin temsilcisi Senad Hubiyer ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, haklarını savunmakta ısrarlı olacaklarını ve kimseye boyun eğmeyeceklerini kaydetti.

Hubiyer, devlet düzeyindeki bakanların Bosna Hersek Anayasa'sına ve kanunlarına uymadıklarını öne sürerek, Bosna Hersek'te savaş sonrası en büyük grevi başlattıklarını, bu grevin Bakanlar Kurulu Konseyi'nde oturan bakanları daha da sorumlu davranmaya mecbur kılacağını öne sürdü.

Bosna'daki savaşın ardından 2 orduya sahip olan ülkede, Savunma Bakanlığı'nda yapılan reformlar kapsamında iki ordu birleştirildi. Daha sonra mecburi askerlik kaldırıldı ve ücretli askerlik uygulamasına geçildi. Sözleşmeli askerlik kapsamında yaş haddinden veya kendi isteğiyle emekli olan askerlere, yasal mevzuattaki sıkıntı nedeniyle bir süredir emekli maaşı ödenmiyor. Maliye Bakanlığı ise emekli askerlerin emeklilik maaşları sorununu çözmeye çalıştıklarını, ancak zamana ve sabra ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?